Лидерот на американска десничарска група запали знаме на „Црните животи се важни“, осуден на шест месеци затвор

Американскиот десничар од „Горди момци“, Енрике Тарио/ Фото EPA-EFE/MARIO CRUZ

Лидерот на екстремно десничарската група „Горди момчиња” е осуден на шест месеци затвор поради палење на украденото знаме на движењето „Црните животи се важни” во декември минатата година, пренесува Си-Ен-Ен.

Енрике Тарио (37) се изјасни дека е виновен за палење на знамето и обид да поседува апарат за вметнување муниција од голем калибар.

Појавувајќи се вчера на суд преку видео врска, Тарио се извини и рече дека „нема оправдување” за неговите постапки. Тој ќе замине в затвор на 6 септември за да ја започне казната од 155 дена.
Видео на денот