Лејкерси се откажаа од Ленард – Слободен печат
КошаркаСпорт

Лејкерси се откажаа од Ленард

Првите луѓе на НБА тимот Лос Анџелес лејкерс се откажаа од намерата да го ангажираат досегашниот играч на Торонто, Каваj Ленард.

Ленард нема да стане дел од „езерџиите” во следната сезона дури и ако клубот обезбеди пари за да го потпише максималниот договор.

После завршувањето на минатата сезона моментно е слободен агент, но може да остане во канадскиот клуб со продолжување на соработката.

Пред една година дојде од редовите на Сан Антонио и беше еден од најзаслужните за историскиот прв трофеј на клубот во НБА лигата.

Исто така, Ленард беше прогласен и за најкорисен играч (МВП) во финалната серија.

Лејкерси остануваат активни, други желби се Дианџело Расел како „топ пик“ кој би можел да го напушти Бруклин како слободен играч доколку Кајри Ирвинг потпише договор со Нетси.

Преземањето на оваа содржина или на делови од неа без непосреден договор со редакцијата на Слободен Печат значи експлицитно прифаќање на условите за преземање, кои се објавени на сајтот.

Тагови

Напишете коментар

Вашата адреса за е-пошта нема да биде објавена. Задолжителните полиња се означени со *

Close