Легендарниот украински фудбалер Шевченко стана надворешен советник на Зеленски

Андреј Шевченко и Володимир Зеленски / Фото: Office of the President of Ukraine/Cover Images/INSTARimages.com / INSTAR Images / Profimedia

Поранешната украинска фудбалска ѕвезда Андриј Шевченко стана надворешен советник на украинскиот претседател Володимир Зеленски, јавуваат украинските медиуми.

Претседателот Зеленски на 26 септември го објави указот за назначување на Шевченко за надворешен советник, но од претседателскиот декрет не може да се разбере какви ќе бидат должностите на Шевченко.

Шевченко се стекна со големо меѓународно признание како играч на италијанскиот Милан и англискиот Челзи. Со Милан ја освои Лигата на шампионите во 2003 година, а една година подоцна ја освои и Златната топка, најпрестижната фудбалска награда.

Поранешниот фудбалер играше 111 пати за националниот тим и постигна 48 гола, а пред заминувањето во странство го претставуваше Динамо Киев. По играчката кариера која ја заврши во јули 2012 година, Шевченко напрво седеше на клупата на домашните тимови како помошник тренер, а во јули 2016 година стана селектор на украинската репрезентација и ја одведе репрезентацијата до четврт-финалето на Европското првенство во 2021 година, што е негово најдобро достигнување досега. Во сезоната 2021/22. ја предводеше италијанската Џенова.

Се смета за еден од најдобрите украински фудбалери на сите времиња.
Украинскиот претседател Зеленски минатата година го назначи сега 46-годишниот Шевченко за амбасадор на Фондацијата за обнова и развој на Украина.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот