„Лајка“ се уште не профункционира, а директорката година ипол зема плата

-Лајка до сега милион пати требаше да биде отворена и да се третираат кучињата на хуман начин залови-стерилизирај-врати на локација, а не да се дозволи неконтролирано размножување на кучињата и стварање глутници по улиците, а со тоа и раст на револтот на луѓето кој никогаш не бил поголем, реагира една од активистките за права на животните.

Во март минатата година Тина Петрушевска беше назначена за директорка на ЈП Лајка, стационар за вдомување на бездомни животни, кој до ден денеска се уште не профункционира. Оттогаш се поминати 18 месеци, за кои на директорката и се исплатуваат плати за раководство на непостоечко претпријатие.

Во претпријатието има уште седум други вработени, коишто чекаат да добијат задолженија за работа, како би ги оправдале платите кои редовно ги земаат.

Дополнителен револт кај згрижувачите на уличните кучиња предизвика и неодамнешната објава на Асоцијацијата на активисти за права на животните во која се гледа дека значителна сума на средства е издвоена за опремување на стационарот.

-Лајка до сега милион пати требаше да биде отворена и да се третираат кучињата на хуман начин залови-стерилизирај-врати на локација, а не да се дозволи неконтролирано размножување на кучињата и стварање глутници по улиците, а со тоа и раст на револтот на луѓето кој никогаш не бил поголем, реагира една од активистките за права на животните.

Прочитајте и...  Наставниците „во немилост“ на препишувачите

Директорката на Лајка, кратко одговори дека прави јавни набавки со одлука од Управен одбор на претпријатието.

-Во моментов ги правиме последните подготовки и очекувам многу наскоро Лајка да почне да работи. Што се однесува на набавките, тие се прават со одлука на Управниот одбор, рече Петрушевска.

Активистката за права на животните и советник во Град Скопје, Драгана Велковска денеска за Слободен печат рече дека поднела барање за разрешување на в.д. директорката на Лајка, поради како што вели злоупотреба на службената должност.

Таа барањето за разрешување го објави и на нејзиниот личен фејбук профил

– Денес поднесов барање за разрешување на в.д. директорката на ЈП Лајка до градоначалникот поради скандалозната злоупотреба на службената положба за која јавноста дозна од здружението
Daisy Family Rescue и поради очигледното сомнително трошење на јавни пари. Барањето за нејзино разрешување е поддржано од 8 скопски здруженија за заштита на животни и од 13 национални здруженија и активистички групи за заштита на животни кои се солидаризираа со скопските активисти.

Прочитајте и...  Премиерот на Баварија предупредува: Постои ризик ковид-19 да излезе од контрола во Германија

Активисти од цела Македонија бараат нејзино итно разрешување и именување на долгогодишен активист-волонтер за заштита на животните кој ужива углед меѓу активистите и кој од нив ќе биде номиниран, се вели во барањето на Велковска.

До градоначалникот на Град Скопје денеска се уште не беше стигнато барањето за разрешување на директорката на Лајка. 

Тој на прашање на Слободен печат потврди дека Петрушевка зема месечен надоместок откако е започнат нејзиниот работен однос, без оглед на тоа што претпријатието година и пол откако е формирано, се уште не почна да работи. 

Поврзани вести

Ларда: Сакаме да ги направиме грчките производи уште подостапни

Весна Дамчевска

Народна банка ја засилува битката против фалсификуваните евра

Слободен печат

Скопскиот регион со најголемо учество во БДП

Слободен печат

Освен пандемијата зимава на Балканот му се закануваат и катастрофални поплави

Слободен печат

Шведска ги укинува рестриктивните мерки за повозрасните луѓе, немало докази за втор бран на новиот коронавирус

Илинка Иљоска

Спасовски: Потребата од соработка во регионот и со ЕУ е поизразена од кога било

Слободен печат

Остави Коментар