Кујната важи за едно од највалканите места во домот

Иако звучи неверојатно, кујната претставува едно од највалканите места во нашиот дом. И покрај тоа што секој од нас очекува дека најголема концентрација на нечистотија во нашиот дом има во тоалетот, на вц-шолјата или пак во кантите за ѓубре, сепак тоа не е така.

Најмногу бактерии има и на оние места каде што најмалку очекуваме, а едно од нив е и кујната.

Имено, кујната важи за едно од највалканите места во куќата, а причина за тоа не е само фактот што таму се подготвува храна, која нечиста ја внесуваме од пазар, туку и затоа што во кујната се наоѓа и кантата за отпадоци.

Мијалникот и сунѓерчето со кое ги миеме садовите се постојан „дом“ на милиони бактерии, поради тоа што истите се постојано влажни, а земајќи го предвид фактот што бактериите најмногу се размножуваат во таква средина, нивното присуство е неизбежно.

Прочитајте и...  Ријана за првпат со дураг на насловна на Вог: Единствената работа која навистина може да го подигне детето е љубовта

Прочитај повеќе

Познатиот пејач го претепала девојката, полицијата реагирала веднаш – „Ме давеше, се гушев!“

Слободен печат

Совети за работа од дома додека сте во изолација (ВИДЕО)

Слободен печат

Сара Мeјс и Димитар Атанасовски славеa за малечката Илина!

Васко Спасоски

Жешка поза и лош фотошоп – Познатата манекенка се разголе, но поради лошите детали пропадна сè!

Слободен печат

Клучот е во нив: Метеоритите го откриваат изворот на вода на Марс

Слободен печат

Имаат преку 80 години, но нив затворените граници не ги спречуваат да се видат!

Васко Спасоски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Разговор со Милиќ Лила, активистка за правата на трансродовите лица и сексуалните работници (ВИДЕО)

Валентина Т.

ПРЕПОРАКИ ОД ИЗОЛАЦИЈА: Вежби од фитнес инструкторката Елена Мирческа

Јасмина Кантарџиева Димков

Кај нив нема криза: Викторија и Дејвид Бекам купија луксузен стан во Мајами!

Слободен печат

Има 20 години и заболела од корона: Главните симптоми за кои сите зборуваат, не се сите симптоми

Слободен печат

Елена Ристеска и во самоизолација е секси! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

„Pearl Jam“ директно во сржта: „Gigaton“ во вистинско време ни укажува на грешките со природата

Михаило Донев