8 C
Скопје

Кризата силно удри во екипите во Серија А, пет екипи не им даваат плати на фудбалерите

На екипите им се заканува одземање на бодови, а меѓу ние се тимовите на македонските репрезентативци Горан Пандев и Елиф Елмас.

Дури пет екипи од Серија А се соочуваат со можна казна бидејќи на фудбалерите им должат неколку плати.

Како што пренесува „Газета дело Спорт“, Лацио, Наполи, Сампдорија, Џенова и Беневенто, од август фодинава не им исплатиле ниту една плата и тоа ќе мора да го направат до почетокот на декември.

Доколку не исплатат дел од заостанатите плати, екипите се соочуваат со казна во вид на одземање на бодови, што ви бил еден од најголемите скандали во „Калчополи“.

Весникот додава дека петте екипи веќе се соочиле со казна во вид да мора да почнат со исплата на платите до 1. декември без разлика што италијанскиот фудбал е погоден од финансиска криза предизвикана од пандемијата на коронавирусот.

Прочитајте и...  ВИДЕО: Ливерпул во огромна криза, Барнли го освои „Енфилд“!

Во нималку полесна ситуација не се ниту други пет тим, Интер, Парма, Рома, Болоња и Кротоне, кои не ги плаќале своите фудбалери од септември.

Најдобро стојат екипите на Аталанта, Калјари, Фиорентина, Јувентус, Милан, Сасуоло, Специја, Торино, Удинезе и Верона кои на своите играчи им ја должат само ноемвриската плата.

Поврзани вести

Кралски куп: Димитриевски против Меси, Барди го доби Ваљадолид

Слободен печат

ВИДЕО: МЗТ Скопје Аеродром непријатно изненаден во Бања Лука!

Слободен печат

Тренерот на Реал, Зинедин Зидан позитивен на ковид-19

Слободен печат

Терасата на Ѓоковиќ е поголема од мојата соба, но тој барем не молчи како Надал!

Слободен печат

Сејдини до Мојсовски: Треба да се срамиме од начинот на кој постапуваат одредени наши институции!

Слободен печат

ФОТО: Што се случува со „црвените“, голманот Дмитровиќ има повеќе голови од Ливерпул!

Слободен печат

Остави Коментар