Кожата на лицето зборува многу за вашето здравје, откријте што се крие зад бледилото, црвенилото, акните, сувата кожа…

Пушење, премногу алкохол, погрешна исхрана и недостаток на сон, можат да ги влошат проблемите со кожата на лицето, а еве ги најчестите причини и последици.

Кожата е најголемиот орган на вашето тело, па промените на кожата можат да бидат знак дека зад површината нешто се случува. Иако проблематичната кожа на лицето може едноставно да значи дека треба ја смените рутината на негата, нејзината состојба исто така може да биде знак за некои медицински проблеми кои треба да ги третирате.

Очи

Бледата кожа и бледа внатрешност на долните очни капаци се вообичаен знак за недостаток на железо. Ако го повлечете долниот очен капат надолу, внатрешниот слој би требал да биде во црвена боја. Ако е многу бледо розов или во жолта боја, тоа може да значи дека ви недостига железо. Втор показател за состојбата на организмот се подочниците. Ако спиете доволно, а сепак имате темни кругови околу очите, тоа многу често е знак на чувствителност на одредена храна, а најчесто се тоа млечните производи- всушност голем број луѓе се нетолерантни на лактоза, но не се свесни за тоа. Темните кругови под очите можат да бидат резултат и на сезонските алергии, на дехидрација на организмот или преголема конзумација на сол. Секако, доколку сте пушач, и тоа ќе се си го направи своето. Доколку сте во можност, обезбедете си кофеински серум за лице, како еден од најмоќните антиоксиданси што се покажале ефикасни во негување на регијата околу очите. Пијте многу вода и бидете особено нежни со движењата кога ја негувате кожата на лицето во пределот под очите.

Прочитајте и...  Славната Тони Брекстон (52) младоликиот изглед го должи на вибратор: Детално објасни како го користи! (ВИДЕО)

Кожа на лицето

Различни се факторите, како внатрешни така и надворешни, кои можат да влијаат на изглед на кожата на лицето. Пушење, премногу алкохол, погрешна исхрана и недостаток на сон, можат да ги влошат проблемите со кожата на лицето, а еве ги најчестите причини и последици:

Црвенило – доколку немате природно црвенило на кожата, а претходната вечер сте конзумирале повеќе алкохол, наутро кожата на лицето веројатно ќе ви биде со изразено црвенила. Црвенилото може да биде и последица на алергија.

Бледило – Често е знак за анемија, недоволен сон и замор на кожата воопшто. Ако бледилото потрае неколку дена или чувствувате и недостаток на енергија или исцрпеност, обратете се на лекар.

Прочитајте и...  Дали сте ја прочитале приказната на Хемингвеј од само шест збора?

Зеленкаста боја на кожата – обично е знак за мачнина. Причината би можела да биде труење со храна, но и прејадување или прекумерно конзумирање на алкохол.

Жолтенило – Може да биде причина за загриженост. Оваа состојба на кожата може да укажува на жолтица, болест на црниот дроб, панкреасот или заболување на жолчната ќеса. Секако веднаш посетете лекар.

Сува или дехидрирана кожа – Ова е доказ дека вашата кожа бара повеќе хидрација, односно повеќе вода со конзумирање на повеќе течности, но и со нега на кожата со добар хидратантен крем.

Првутава кожа – Кожата природно го губи горниот, мртов слој, но првутавата кожа е сигурен знак дека на вашата исхрана и недостигаат есенцијални масни киселини. Пробајте да внесете во исхраната производи како мрсна риба, авокадо, бадеми.

Акни – Причините можат да бидат бројни – нетолерантност кон одреден вид храна, хормонален дисбаланс, полицистични јајници, лоша нега или бактериски акни. Обратете се кај дерматолог пред да се обидете да ги лечите сами, како не би ја влошиле состојбата со производи кои не го третираат суштинскиот проблем. Сепак, не заборавајте дека еден од клучните фактори за чисто лице е правилно и темелно чистење на кожата. Никогаш не легнувајте со шминка и секогаш практикувајте двојно чистење, а производите кои ги ставате на лицето не би требало да содржат агресивни состојки, одберете природна козметика без штетни алкохоли и парфеми.

Прочитајте и...  Хороскоп за 4 август: На Овните една порака ќе им го разубави денот, Рибите ќе добијат важна понуда

Длабоки бори – Борите се нормален дел од стареењето, но длабоките бори можат да укажат на тоа дека лошо спиете на перница која не одговара за вашето лице. Состојката во козметички производи која го третира овој проблем е ретинол, која се препорачува за возраст 30+. Внимателно одберете што поприродна козметичка опција која ќе ја содржи оваа состојка меѓу првите пет, како показател дека навистина ќе фунцкионира во борбата против брчките. Доколку сте во можност, обезбедете си и свилена навлака за перницата.

Прочитај повеќе

Бекамови ги разлутија соседите: Ги молат да престанат со преправање на имотот

Слободен печат

Хороскоп за 4 август: На Овните една порака ќе им го разубави денот, Рибите ќе добијат важна понуда

Слободен печат

Виц на денот – Црногорски вирус

Слободен печат

Мајка Далтон: Украинка (51) ископала тунел за да го извади синот од затвор, но и таа завршила зад решетки! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Ова е тајната на нејзината убавина: Манекенката Катарина Ивановска без проблем сподели ваква фотка! (ФОТО)

Васко Спасоски

Славната Тони Брекстон (52) младоликиот изглед го должи на вибратор: Детално објасни како го користи! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Кристијано Роналдо однапред, Георгина Родригез одзади: Погледнете какви фотки објави популарниот пар! (ФОТО)

Васко Спасоски

Пет жешки пози на Луна Џогани покрај базен: Нејзиното момче вели дека е на апарати! (ФОТО)

Васко Спасоски

Гоца Тржан едвај врзува крај со крај поради пандемијата: Народов е среќен за тоа што естрадата нема од што да живее!

Васко Спасоски

Антониа Гиговска со контра-став од нејзиниот колега Панчо: Го сакам моето тело и сега и кога ќе ослабам! (ФОТО)

Слободен печат

Семејни проблеми: Раста го отпушти менаџерот Марко, братот на Ана Николиќ!

Васко Спасоски

Дали сте пробале Гаспачо – шпанска супа со домати (РЕЦЕПТ)

Слободен печат