Колку долго можете да ја оставите вашата мачка сама дома? Одговорот може да ве изненади

Фото: Pexels / Tan Danh

Мачките се прилично независни домашни миленичиња бидејќи немаат потреба од редовни прошетки на отворено. Сепак, тие можат да бидат многу приврзани за нивните сопственици и да копнеат за социјален контакт. Доколку останат предолго време сами може да им биде здодевно или да се соочат со зголемен стрес.

Затоа потребно е да знаете колку долго мачките може да остане сами во затворен простор, пишува „Ридерс дајџест“.

„Возрасната мачка генерално може да биде оставена сама од 24 до 48 часа, под услов да има пристап до храна, вода и чиста кутија за измет“, изјавил Мајкл Томпсон, водечки ветеринар и бихејвиорист за мачки во Безбедноста на храната за домашни миленици.

Можеби се прашувате колку долго можете да ја оставите мачката сама која штотуку сте ја посвоиле? Важно е да ја оставите да се смести и да се приспособи на  нов дом пред да ги оставите преку ноќ. Секоја мачка е различна, а некои може да доживеат поголем стрес од другите кога ќе останат сами, така што ветеринарот Томпсон препорачува да се чека најмалку три недели пред да го остави само новото маче.

Ако веќе имате мачка и планирате да посвоите друга мачка, погрижете се и двете да се сложуваат пред да ги оставите сами. Оваа фаза на запознавање може да трае со денови или неколку недели. Во меѓувреме, ако мора да го напуштите домот, одвојте ги на различни делови од куќата, секоја со сопствена храна, вода и кутија за измет.

Кога станува збор за мачиња, тие бараат повеќе внимание и грижа од возрасните мачки. Покрај тоа, тие имаат повисоко ниво на енергија и им треба повеќе социјална интеракција и време за играње. Идеално, тие може да бидат оставени без надзор најмногу четири до шест часа.

Конечно, кога размислувате колку долго да ја оставите мачката сама, важно е да ги измерите ризиците за физичкото и менталното здравје на вашата мачка, вклучувајќи ја и нејзината возраст. Мачињата се почувствителни на анксиозност, страв и проблеми во однесувањето поради нивното повисоко ниво на активност и потреба за стимулација. Покрај тоа, тие може да не ја добијат потребната исхрана и надзор за нивниот раст и развој.

Иако возрасните мачки спијат многу и имаат способност да се грижат за себе долго време, тие сепак имаат свои грижи. Тие може да доживеат здодевност, осаменост и стрес, а тоа може да резултира со проблеми во однесувањето како што се анксиозност, депресија или деструктивно однесување. Исто така, недостатокот на внимание може да доведе до занемарување на сите основни здравствени проблеми што може да се појават.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот