Кој е Олаф Шолц? Човекот кој ниту неговата партија не го сакаше за претседател, а сега е фаворит за канцелар

Главниот фаворит за наследник на Меркел, Олаф Шолц/ Фото EPA-EFE/Theo Klein / POOL

Северната смиреност и прагматизамот: Ова се можеби двата највообичаени описи на кандидатот за социјалдемократски канцелар Олаф Шолц што се провлекуваат овие денови низ германските медиуми во пресрет на парламентарните избори на 26-ти септември.

Дури и сега, неколку дена пред парламентарните избори, на многумина не им е јасно како овој политичар, кого ниту неговата партија не го сакаше за претседател, успеа да стигне до позиција каде што многумина веќе го гледаат како иден канцелар на еден од најмоќните земји во светот, пишува Фајненшл Тајмс.

Медиумите и аналитичарите во Германија со недели се обидуваат да најдат одговор на тоа прашање. Тајната на успехот на Шолц несомнено е одраз на слабоста на директните кандидати за функција, Армин Лашет од Христијанско -демократската унија ЦДУ / ЦСУ и Анален Баербок од Зелените.

Падот на популарноста на кандидатот на Унијата Армин Лашет, според многумина, беше предизвикан од погрешната одлука на раководството на Унијата ЦДУ / ЦСУ да испрати послаб кандидат како Лашет во трката за канцелар и наследник Ангела Меркел.

Неговиот ривал и шеф на Христијанско -социјалната унија (ЦСУ), Маркус Седер, кого повеќето граѓани го сметаат за подобар кандидат од Лашет, очигледно се уште не се помирил со тоа што треба да ја предаде борбата за канцеларското место на чело на поголема партија во рамките на Унијата.

Адвокат, а потоа и политичар

Шолц нема некоја возбудлива биографија зад себе: типично дете од повоена Западна Германија, Шолц е роден во 1958-та година во Оснабрик, но на тригодишна возраст семејството се преселило во блискиот Хамбург, каде Олаф завршил правен факултет.

Иако се приклучи на СПД на 17 -годишна возраст, неговата посериозна политичка кариера започна откако наполни 40 години. Оттогаш, тој ја извршува функцијата министер за труд во првата коалициска влада на Ангела Меркел, во меѓувреме тој беше шеф на градско-федералната провинција Хамбург, за потоа да се врати во владата по изборите во 2017-та година.

Како што се вели во неговите биографи, Шолц се одликува со квалитети што, пред се, се вреднуваат на северот на Германија меѓу т.н. „Хансеи“, потомци на средновековната економско-политичка творба, на која Северно Германците се уште се горди, и за кои, како што им префрлуваат во остатокот од Германија, тие гледаат на остатокот од земјата „малку одозгора“.

Моментално Шолц живее во Потсдам, богат историски град во близина на Берлин, каде живеат многу политички и економски моќни луѓе, на кои блискиот Берлин им е преоптоварен.

Избори во Германија: Олаф Шолц фаворит за канцелар на Германија

 

Видео на денот