• Олаф Шолц

Шолц не дава, ама Макрон може да испрати воени авиони за Украина

Францускиот претседател Емануел Макрон денеска изјави дека „нема да ја исклучи” можноста за испраќање борбени авиони во Украина, но предупреди на ризикот од ескалација на конфликтот. „Во принцип, ништо не е исклучено”, рече Макрон по разговорите со холандскиот премиер Марк Руте, на прашањето дали постои можност за испраќање борбени авиони за Киев како поддршка на …

Шолц не дава, ама Макрон може да испрати воени авиони за Украина Read More »