Избори во Германија: Олаф Шолц фаворит за канцелар на Германија

Кандидатот на Социјалдемократската партија на Германија (СПД), Олаф Шолц, победи во синоќешната дебата на тројца кандидати за канцелар одржана четири недели пред парламентарните избори во Германија на 26 септември, пренесува Гардијан. Според анкетата спроведена од Форса, 36 проценти од гласачите веруваат дека Шолц е победник во дебатата, 30 проценти од нив и дадоа предност на … Продолжи со читање Избори во Германија: Олаф Шолц фаворит за канцелар на Германија