Кипар бара заштитена географска ознака за црвениот компир

Црвен компир/ Фото: YAY Media AS / Alamy / Alamy / Profimedia

Кипарското Министерство за земјоделство, рурален развој и животна средина ќе го регистрира црвениот компир, вториот најважен земјоделски производ во земјата, во Европската унија за кој е објавена апликација за регистрација во службениот весник на републиката. Според министерот Костас Кадис, ќе има рок од еден месец за приговори пред апликацијата да биде проследена до Европската комисија.

Зборувајќи како дел од прегледот на неговата работа на неговото министерство, министерот ја истакна важноста на регистрацијата на компирот како заштита од компири од друго потекло што се продаваат како кипарски компири, објави Катимерини.

„Знаете дека тој е жртва на сопствениот квалитет бидејќи многу компири од странско потекло се продаваат како кипарски, со што се нарушува угледот и вредноста на овој производ“, изјави Кадис, додавајќи дека со негово регистрирање овие аномалии ќе се решаваат повеќе. ефективно. Тој смета дека регистрирањето на компирот како производ на ПГИ (Заштитена географска ознака) ќе помогне да се идентификува неговото потекло и карактеристики. „Тоа ќе биде географска ознака која обезбедува идентитет и е поврзана со квалитетот на производот“.

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот