16.8 C
Скопје

Кинезите нудат милиони за политичкото училиште во Кумровец

Кинеската компанија „Зонгија недвижности“ му понуди на хрватското Министерството за државен имот да го купи хотелот „Загорје“, поранешното политичко училиште во Кумровец.

Наместо бараните 1,6 милион евра, тие понудија речиси 2 милиони евра, а за понудата набргу се очекува одлуката на владата, известија во вторникот од тоа Министерство.

Хотел „Загорје“ е, всушност, поранешно политичко училиште во Кумровец, кое има површина од речиси 27 илјади квадратни метри и е во државна сопственост. Интерес за имотот покажа неодамна кинеската претприемачка Џијанг Ју, која повеќепати беше во Кумровец и изрази желба училиштето да го претвори во хотел, како и други идеи за создавање спомен-парк на Јосип Броз Тито во тоа место во Хрватско Загорје.

Токму таа стои зад компанијата што ја достави понудата за купување на хотелот „Загорје“, а како што истакнуваат од Министерството, тоа беше единствената целосна и валидна понуда.

Поврзани вести

Заев: Еден за сите, сите за еден – затоа што заедно сме посилни

Слободен печат

СДСМ: Повисока дневница и слободен ден за тие кои ќе работат во недела

Слободен печат

ВМРО-ДПМНЕ: До вакцина може да се дојде само со врски

Слободен печат

Укинување на полицискиот час од среда предлага Комисијата за заразни болести

МИА Агенција

ВИДЕО | Андоновиќ: Нетанјаху заминува во историја, Хамас со закани кон новата влада

Марина Дамческа

Речиси 34 милиони луѓе веќе се вакцинирани против Ковид-19 во Турција

МИА Агенција

Остави Коментар