Кијану со нова улога во адаптација на бестселерот „Ѓаволот во белиот град“: Ривс, Дикаприо и Скорсезе како продуценти

Profimedia
Фото: Profimedia

Кијану Ривс ќе глуми во телевизиска адаптација на бестселерот „Ѓаволот во белиот град“. Мартин Скорсезе, Ривс и Леонардо Дикаприо се спомнуваат како продуценти на ТВ-серијата, според „ИМДБ“.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Victoria (@ifyougiveagirl.abook)


Ривс ќе го толкува ликот на архитектот Даниел Бурнам, кој се обидува да испише историја со своите проекти, додека во градот се случуваат мистериозни убиства. Стрим-платформата „Хулу“ ја подготвува серијата со ограничен број епизоди.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Cinetvymas (@cinetvymas_cl)


Романот на Ерик Ларсон за „Замокот-убиец“, со приказна сместена на крајот на 19. век, беше објавен 2003 година. Холивуд подолго време е заинтересиран за негова филмска адаптација. Во 2010 година, Леонардо ди Каприо ги стекна правата – со замисла да ја одигра улогата на негативецот Холмс, под режисерската палка на Мартин Скорсезе.

 

View this post on Instagram

 

A post shared by Kültürflix (@kulturflix)


Во соопштението на „Хулу“ засега не се наведува улогата на Ди Каприо, ниту пак е наведен датумот на издавање на оваа серија.

Видео на денот