Казна од 100 дневни глоби за четворица радовишани

Тие од ОЈО се обвинети дека сториле кривично дело непостапување според здравствените прописи за време на епидемија.

Основното јавно обвинителство во Радовиш денеска поднесе предлог за издавање казна против четири лица.

Обвинетите​ во три одвоени случаеви постапиле спротивно на Одлуката на Владата на Македонија за забрана и посебен режим на движење на населението од 21 до 5 часот и во време на забрана на движењето во вечерните часови помеѓу 23 и 24 овој месец со возила се движеле по улиците на Радовиш каде биле запрени од полчицијата.

Тие од ОЈО се обвинети дека сториле кривично дело непостапување според здравствените прописи за време на епидемија, по што Обвинителството му предложи на судот на обвинетите да им изрече парична казна во висина од по 100 дневни глоби, секоја во висина од по 5 евра во денарска противвредност.​

Прочитајте и...  Уапсен убиецот од Глумово

Прочитај повеќе

Сообраќајка на патот Неготино-Кавадарци

Уапсен убиецот од Глумово

Почина затвореник од „Идризово“

Повреден возач на градежна машина

Починато лице донесено во штипската болница

Во стан во Велес пронајдени мртви мајка и син

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Утринава почина градежен работник од Штип

Миа Агенција

Три лица во Тетовско го прекршиле полицискиот час

Жител на Горно Коњаре осомничен за обид за убиство и за напад врз полициски службеници

Слободен печат

Триесетдневен притвор доби жител на Пирок кој синоќа повреди полицаец

Слободен печат

Во простории на старо училиште силувано дете, ОЈО Гостивар бара притвор за сторителот

Слободен печат

Жител на тетовски Пирок повредил полицаец