„Катаргејт“: Двајца европратеници ги загубија имунитетите

Фото: EPA-EFE/OLIVIER HOSLET

Европскиот парламент денеска одлучи да им ги укине имунитетите на европратениците Андреа Коцолино и Марк Тарабела, поврзани со истрагата која стана позната како „Катаргејт“.

Во соопштението на ЕП се истакнува дека одлуката е на барање на белгиските власти кои го истражуваат случајот.

Како што пренесува „Би-Би-Си“, пред неколку дена комисијата за правни прашања на ЕП едногласно го поддржа барањето на истражителите.

Ева Каили делумно призна вина: Низ дома ѝ поминувале куфери со пари, ама не знаела чии се

Почитуван читателу,

Нашиот пристап до веб содржините е бесплатен, затоа што веруваме во еднаквост при информирањето, без оглед дали некој може да плати или не. Затоа, за да продолжиме со нашата работа, бараме поддршка од нашата заедница на читатели со финансиско поддржување на Слободен печат. Станете член на Слободен печат за да ги помогнете капацитетите кои ќе ни овозможат долгорочна и квалитетна испорака на информации и ЗАЕДНО да обезбедиме слободен и независен глас кој ќе биде СЕКОГАШ НА СТРАНАТА НА НАРОДОТ.

ПОДДРЖЕТЕ ГО СЛОБОДЕН ПЕЧАТ.
СО ПОЧЕТНА СУМА ОД 60 ДЕНАРИ

Видео на денот