Кандидат од партијата на Моралес победи на претседателските избори во Боливија

Кандидатот на левичарската партија на поранешниот претседател на Боливија, Ево Моралес победи во првиот круг на вчерашните претседателски избори.

Победата на кандидатот на Движењето Моралес за социјализам, Луис Арсе (57), значи ненадеен пресврт на Боливија од конзервативната политика на претходната привремена влада поддржана од САД. Привремената влада ја презеде власта во ноември минатата година откако Моралес (60), долгогодишен левичарски претседател, поднесе оставка и ја напушти земјата под притисок на демонстрантите и војската.

Главниот ривал на Арсе на изборите, центристот Карлос Меса, го призна поразот на изборите, како и привремената претседателка на Боливија, Жанин Ањес, противничка на Моралес.

Иако официјалните резултати не се објавени, две независни агенции, спонзорирани од Римокатоличката црква и граѓанскиот сектор, објавија дека Арсе освоил нешто повеќе од 50 проценти од гласовите и има предност од околу 20 проценти во однос на Меса.

Прочитајте и...  ВИДЕО: Бухова: Инспекторите остануваат на терен, будно ќе мониторираат било какво отстапување од протоколитe

Поврзани вести

Зголемени огласите за продажба на хотели во Шпанија

МИА

„Њујорк Тајмс”: Израел стои зад убиството на архитектот на иранската нукеларна програма

МИА

СЗО: Потребна е барем 60-отстотна имунизација на населението за блокирање на Ковид-19

Слободен печат

Апелациски суд во Пенсилванија го одби барањето на Трамп за блокирање на прогласувањето на победникот

МИА

Курсна листа на НБРСМ: Колку чини еврото денеска?

Слободен печат

На денешен ден – 28 ноември

Слободен печат

Остави Коментар

MacedonianAlbanian