боливија Archives - Слободен печат

Tag : боливија

Вести Планета

Реципрочни мерки: Мадрид ќе протера боливиски дипломати од земјата

Слободен печат
Шпанија ќе протера тројца боливиски службеници, соопштено е денес од шпанското Министерство за надворешни работи, пренесува „Срна“. Во соопштението се наведува дека станува збор за...
Вести Планета

Амбасадорката на Мексико во Боливија доби 72 часа да ја напушти земјата

Слободен печат
Вршителот на должност претседател на Боливија, Хенин Ањес изјави дека нејзината влада одлучила да ја протера мексиканската амбасадорка Марија Терза Меркадо поради наводните обиди на...
Вести Планета

Заминувањето на Моралес во Аргентина не ги намали тензиите меѓу Мексико и Боливија

Слободен печат
Мексико соопшти дека боливиските безбедносни сили го зголемиле своето присуство околу резиденцијата на мексиканскиот амбасадор во Ла Паз каде група поранешни министри и други функционери...
Вести Планета

Моралес: Нема сомнеж дека ќе се вратам во Боливија

Слободен печат
Протераниот претседател на Боливија Ево Моралес, кој е во егзил во Аргентина, изјави дека планира да се врати во Боливија до следниот Божик. Моралес, кој...
Вести Планета

Азилот за Моралес ги наруши односите на Мексико и Боливија

Слободен печат
Мексиканското Министерство за надворешни работи соопшти дека 150 боливиски разузнавачи ја опколиле резиденцијата на мексиканскиот амбасадор во Ла Паз и се обиделе да го претресат...
Вести Планета

Боливија: Издаден налог за апсење на Ево Моралес

Слободен печат
Јавното обвинителство на Боливија наложи апсење на поранешниот шеф на државата во егзил Ево Моралес по обвинението на времената влада за поттикнување и тероризам. Обвинителите...
Вести Планета

Поранешниот претседател на Боливија доби статус на бегалец во Аргентина

Слободен печат
Поранешниот претседател на Боливија Ево Моралес се наоѓа во Аргентина, каде доби статус на бегалец, соопшти денеска шефот на аргентинската дипломатија Фелипе Сола. Моралес претходно...
Вести Планета

Моралес нема да се кандидира за претседател

Слободен печат
Поранешниот претседател на Боливија, Ево Моралес, но ниту и потпретседателот Алваро Гарсија Линера нема да бидат кандидати за нивната партија Социјалистичко движење на следните избори,...
Вести Планета

ЕСКАЛИРА ситуацијата во Боливија: Eдно лице е убиено, неколкумина се повредени (ВИДЕО)

Слободен печат
Едно лице е убиено, а неколку се повредени во судири во Ла Паз меѓу демонстранти и боливиските безбедносни сили кои се обидуваа да ги растераат...
Вести Македонија

Жителите на Боливија трпат за леб поради протестите

Слободен печат
Жителите на неколку боливиски градови пријавиле дека имаат недостиг од храна и бензин заради протестите на приврзаниците на соборениот претседател Ево Моралес. Привремената боливиска Влада...