Tag : моралес

Вести Свет

Моралес нема да смее да се кандидира на изборите за Сенатот во Боливија

Слободен печат
Боливиски суд ја отфрли кандидатурата на поранешниот претседател на државата Ево Моралес за претстојните избори во Сенатот затоа што тој не живее во земјата. Тој...
Вести Свет

Поранешниот боливиски претседател Моралес отпатува на лекување во Куба

Слободен печат
Поранешниот претседател на Боливија, Ево Моралес, кој е во егзил во Аргентина, денеска отпатува за Куба на медицински третман. Аргентинскиот претседател Алберто Фернандез изјави дека...
Вести Свет

Заминувањето на Моралес во Аргентина не ги намали тензиите меѓу Мексико и Боливија

Слободен печат
Мексико соопшти дека боливиските безбедносни сили го зголемиле своето присуство околу резиденцијата на мексиканскиот амбасадор во Ла Паз каде група поранешни министри и други функционери...
Вести Свет

Моралес: Нема сомнеж дека ќе се вратам во Боливија

Слободен печат
Протераниот претседател на Боливија Ево Моралес, кој е во егзил во Аргентина, изјави дека планира да се врати во Боливија до следниот Божик. Моралес, кој...
Вести Свет

Боливија: Издаден налог за апсење на Ево Моралес

Слободен печат
Јавното обвинителство на Боливија наложи апсење на поранешниот шеф на државата во егзил Ево Моралес по обвинението на времената влада за поттикнување и тероризам. Обвинителите...
Вести Свет

Боливија ќе издаде налог за апсење на поранешниот претседател Ево Моралес

Слободен печат
Боливија во следните неколку дена ќе издаде налог за апсење на поранешниот левичарски претседател Ево Моралес заради бунт, изјави привремената претседателка на земјата Жанин Ањез....
Вести Свет

Привремената претседателка на Боливија го одби барањето за амнестија на Ево Моралес

Слободен печат
Привремената претседателка на Боливија, Жанин Анес, денеска го одби нацрт законот што го предложија сенатори за амнестија на доскорешниот претседател на земјата Ево Моралес, против...
Вести Свет

Преодната власт бара дваестгодишна казна за Моралес

Слободен печат
Преодната влада на Боливија поднесе обвинение за бунт и тероризам против поранешниот претседател Ево Моралес. Вршителот на должност министер за надворешни работи Артуро Муриљо изјави...
Вести Свет

Моралес нема да се кандидира за претседател

Слободен печат
Поранешниот претседател на Боливија, Ево Моралес, но ниту и потпретседателот Алваро Гарсија Линера нема да бидат кандидати за нивната партија Социјалистичко движење на следните избори,...
Вести Свет

ЕСКАЛИРА ситуацијата во Боливија: Eдно лице е убиено, неколкумина се повредени (ВИДЕО)

Слободен печат
Едно лице е убиено, а неколку се повредени во судири во Ла Паз меѓу демонстранти и боливиските безбедносни сили кои се обидуваа да ги растераат...