Како технологиите влијаат врз развојот на децата?- Слободен печат

Како технологиите влијаат врз развојот на децата?

Денеска со почеток од 18 часот во Јавна соба (Public room), Здружението АЈНШТАЈН ја организира јавната трибина „Како технологиите влијаат врз развојот на децата“.

Целта на трибината е подигнување на јавната свеста преку пренесувања на мислења и искуствата од пракса на неколку истакнати експерти за штетното влијанието на современите технологии врз развојот на децата.

Трибината ќе биде отворена од страна на Првата дама на Република Северна Македонија проф. д-р Елизабета Ѓорѓиевска и Градоначалникот на Општина Карпош Г-дин Стефан Богоев.

Здружението АЈНШТАЈН во периодот од јануари 2019 до јули 2019 година го спроведува проектот „Вклучи внимание“ финансиран од Европската унија во чиј што рамки се организира конференцијата „Како технологиите влијаат врз развојот на децата“. Цели на проектот се зголемување на вниманието и фокусираноста на учениците за време на училишните часови и ангажирање на локалната власт на Општина Карпош во процесите за намалување на зависноста од паметните телефони кај учениците.

Прочитајте и...  Пендаровски им го честита Свети Сава на припадниците на српската заедница

Прочитај повеќе

Инстаграм е сѐ пополуарен: Смартфоните во Србија се користат сѐ повеќе

Слободен Печат

Преживеаните од Аушвиц ги раскажаа горчливите искуства

Слободен печат

Средба Пендаровски – Додик: Не е фер што Македонија не доби датум за почеток на преговорите со ЕУ

Слободен Печат

Дескоска: Со ВМРО-ДПМНЕ на јавна дебата не можете никогаш да го предвидите однесувањето

Слободен печат

Пекинг стана град на духови, улиците се празни заради корона вирусот (Галерија)

Слободен печат

Термална камера ги лови патниците со температура, тие без симптоми слободно може да го шират вирусот

Мими Шушлеска Петкова

Остави Коментар

one × two =

Прочитај повеќе

СЗО оцени дена заканата од корона вирусот е „висока“ на меѓународно ниво

Слободен печат

Царовска: Владата има цврста определба на сочувувањето на сеќавањата и вистината за Холокаустот

Слободен печат

Запрена операцијата за спасување по земјотресот во Турција

Слободен Печат

Кацарска: Згрозена сум од изјавата на Стефанова

Слободен печат

Директорот на СЗО допатува во Кина поради корона вирусот

Слободен печат

Деловната страна на Коби Брајант: Го пренесе „мамба менталитетот“ и во бизнисот

Слободен печат