Како Јапонија го стави коронавирусот под контрола?

Јапонија има 5, 5 милијарди заштитни  маски, или 43 заштитни маски по жител, што ги прави достапни за сите граѓани на јапонскиот остров.

Иако се наоѓа во непосредна близина на Кина, Јапонија засега бележи минимална бројка на заразени и починати од коронавирусот. Особена енигма на нискиот број на настрадани од коронавирусот, во услови на светската пандемија, дава и податокот дека Јапонијан не спроведува многу тестови, иако ги има на располагање. Јапонија е една од ретките држави во светот во која во моментов не е воведена вонредна состојба.

Обезбедување стои на мостот над Реката Мегуро за да спречи гужва / 29 март 2020, Токио, Јапонија / ФОТО: EPA-EFE/KIMIMASA MAYAMA

За разлика од Европа и САД, Јапонија засега регистрираше 1600 заразени и 52 починати. Многумина овие бројки  ги  сметаат како сомнителни и неверодостојни, ако се земе во предвид дека Јапонија е густо населена држава, која има тесни контакти со соседна Кина и Јужна Кореја, држави кои имаат голем број на инфицирани и починати лица. На целата овие сомнежи, се придодава и фактот дека Јапонија има голем број на старо население, што дополнително фрла сомнеж за ваквите бројки од пандемијата.

Прочитајте и...  Теренски активности на МВР: Приведени криумчари на мигранти во кумановско и дилери на дрога во Кичево
Луѓето одржуваат дистанца додека се возат во јавен превоз / 29 март 2020 / Токио, Јапонија / EPA-EFE/KIMIMASA MAYAMA
Луѓето одржуваат дистанца додека се возат во јавен превоз / 29 март 2020 / Токио, Јапонија / EPA-EFE/KIMIMASA MAYAMA

Но, од друга страна владата во Токио, презеде навремени мерки за стопирање на ширењето на коронавирусот. Уште од самиот почеток владата на Шинзо Абе издздае наредба да се затворат училиштата  и да се откажат сите планирани манифеставции. Во исто вре,ме рестораните и пордавниците останаа отворени а мал број од јапонците останаа да работат од дома.

Млад пар прави селфи пред знакот на Олимписките игри, кои беа откажани поради коронавирусот во Одаиба парк, Токио / 25 март 2020, Токио, Јапонија/ ФОТО: EPA-EFE/FRANCK ROBICHON

Сепак, како една од причините за ниската бројка на заразени Јапонски граѓани се приpишува нивната култура на однесување. Јапонците се познати по високата култура на хигиена, честото миење раце и честото испирање на уста и грло со дезинфекциски средства, навика останата од честите хаварии и радијации на нуклераните елктрани.

29 март 2020, Токио, Јапонија /Фото: EPA-EFE/JIJI

Особено што во Јaпаонија изминативе години имаше појава на епидемии како што се САРС и МЕРС, што доплнитено ги навикна јапонците да носат заштитни маски на лицата.

Прочитајте и...  Туризмот во владината програма за периодот 2020-2024 година: Проект „Ѕвезда плус", археолошки локалитети за домашни и странски гости
Девојка ги фотографира расцветаните гранки на црешово дрво во Шибуја, Токио /29 март 2020/ Токио, Јапонија / ФОТО: EPA-EFE/KIMIMASA MAYAMA

Владата во Токио има обезбедено редовна количина на заштитни маски. Според официјалните податоци во Јапонија има 5, 5 милијарди заштитни  маски, или 43 заштитни маски по жител, што ги прави достапни за сите граѓани на јапонскиот остров. Како доплнителна заштита од ширењето на Ковид -19 се потенцира и културата и начинот на поздравувањето на Јапонците. Тие за разлика од останатиот свет и пред се Балканот, се поздравуваат на одредена дистанца, со поклонување, без никаков физички контакт, што доплнително го спречува ширењето на вирусот.

етко празна улицата Накамисе во Акусака, Центарот на Токио /29 март 2020, Токио, Јапонија ФОТО: EPA-EFE/KIMIMASA MAYAMA

Сите овие постапки можеби се добар пример за останатите држави во светот, или се можеби една од опциите како да се намали ширењето на коронавирусот, и да и се спречи пандемијата.

Прочитајте и...  Анализи на МТСП: Слободни места во градинките има, но има и запишани деца кои родителите не ги носат

Прочитај повеќе

ВМРО-ДПМНЕ: Заев и Шахпаска не знаат ништо, бројот на заразени деца само расте

Слободен печат

ОЈО со детали за силувањето во Велес, велешанецот бил сосед на жртвата

Гренел и 13 претставници на Вашингтон утре во посета на Приштина

МИА Агенција

Филипче бара анализа за зголемената смртност

Светниколската градинка, каде вработена беше заразена со ковид-19, утре ги отвора вратите за 110 деца

Се апси и старо и младо: Во Минск приведени најмалку десет демонстранти (ФОТО+ВИДЕО)

Маријана Митровска

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Шахпаска со ветување: Во 2021 година нов закон за работни односи, стабилен пензиски фонд и раст на минималната плата и пензии

Слободен печат

Излези ако „те чеша“ џебот: Велика Британија воведува казни и до 10.000 фунти за прекршителите на самоизолација

Слободен печат

Родилка и нејзиното бебе починаа на ГАК, внатрешна контрола го испитува случајот

Слободен печат

Анализи на МТСП: Слободни места во градинките има, но има и запишани деца кои родителите не ги носат

Слободен печат

Теренски активности на МВР: Приведени криумчари на мигранти во кумановско и дилери на дрога во Кичево

Слободен печат

Министерката Шахпаска отстрани дилема: Пензија на 64, односно 62 години ќе биде задолжителна само во јавниот сектор, не и во приватниот

Слободен печат