ЈСП контролирај ги контролорите: Граѓаните протестираа против насилство и дискриминација во јавниот превоз - Слободен печат

ЈСП контролирај ги контролорите: Граѓаните протестираа против насилство и дискриминација во јавниот превоз

„Мора да се стави крај на насилниот и деградирачки однос на контролори кон патници, бидејќи ова не е изолиран случај“

„Бараме правда“, „Денес Сирхан, утре ти“, „Еднаквост“, „ЈСП контролирај ги контролорите“ – Стотици граѓани ги кренаа паролите попладнево на протестот пред седиштето на ЈСП поради дискриминација и насилство во јавниот превоз, откако студентот Сирхан Усеини обвини дека двајца контролори насилно го исфрлиле од градски автобус.

Фото: Хелсиншки комитет

На протестот, Сирхан повторно истакна како целиот немил настан влијаел врз него:

„На ден 09.02.2020 бев психички и физички нападнат и исфрлен од автобус број 45. Од полн автобус патници, само од мене побараа билет и само мене насилно ме исфрлија од автобусот. На прашањето зошто само од мене барале билет, еден од контролорите ми одговори дека Тој така сакал. Му реков дека тоа е дискриминација и во истиот момент се јавив во полиција и го пријавив настанот. Додека телефонски разговарав со полицијата, контролорите насилно ме исфрлија од автобусот и упатија закани дека ќе ме истепаат. Од овој настан претрпев огромен стрес и се здобив со лесна телесна повреда за која имам и медицинска документаија. Со овој протест сакам да го искажам моето незадоволство од пристапот на контролорите на ЈСП кон мене, верувам дека на многу други граѓани им се им се има случено ваква или слична ситуација, и тука сум да зборувам во име на сите граѓани кои биле малтретирани од вработените контролори на ЈСП.“

Сирхан Усеини достави три барања: Отказ за двајцата контролори, зголемена внатрешна контрола на ЈСП и вработување на Роми контролори во ЈСП.

Прочитајте и...  Нетанјаху се пофали со подобрување на односите со Судан

Мора да се стави крај на насилниот и деградирачки однос на контролори кон патници, бидејќи ова не е изолиран случај, велат од Хелсиншкиот комитет, од каде најавија дека ќе поднесат кривична пријава за случајот, а дека веќе е поднесена преставка до Народниот правобранител, Комисијата за заштита од дискриминација и Град Скопје. Од ЈСП ги демантираа обвинувањата, истакнувајќи дека сите корисници на јавниот превоз имаат еднаков статус. Единствено, како што посочија оттаму, разликувале патници со уредно валидиран билет и патници без билет.

„Слободен печат“ вчера ги запраша граѓаните какви се нивните искуства во јавниот превоз, односно дали некогаш биле жртви или сведоци на насилство или дискриминација од страна на контролорите во ЈСП и се соочи со вознемирувачки сведоштва. Прочитајте ги ТУКА.

Прочитајте и...  Француските медиуми ги оценуваат предвремените парламентарни избори како голем тест за проевропската политика на Заев

Прочитај повеќе

Распуштеното Собрание и датата за предвремени избори во фокус на американските медиуми

Слободен печат

Првата дама Елизабета: Вашата приказна може да инспирира некој друг, затоа споделете ја

Слободен печат

Светската трговија слаба на стартот на 2020 година, можно поголемо влошување

Слободен печат

Беџети: Изборите на 12 април ќе ја донесат долгоочекуваната промена во земјата

Слободен печат

Портпаролката на НАТО го поздрави донесувањето на Законот за одбрана

Слободен печат

Сириската армија собори дронови во близина на нафтена рафинерија

МИА Агенција

Остави Коментар

18 − 17 =

Прочитај повеќе

Најмалку девет лица се повредени во сообраќајни несреќи предизвикани од невреме во Германија

МИА Агенција

Медиумите да се регистрираат во ДИК доколку имаат платено политичко рекламирање

Слободен печат

Ќе биде ли Избирачкиот список дежурен виновник и за изборите на 12 април?

МЗШВ: Јавните огласи за распределба на земјоделско земјиште се спроведуваат согласно законот

Слободен печат

Се состана работната група во МВР со цел надминување на состојбата со пасошите, закажана уште една средба

Слободен печат

ЕК за реконструкција на Албанија ќе издвои 100 милиони евра

Слободен печат