Tag : Хелсиншки комитет

Вести Македонија Слајдер

Пировска: Жртвите немаат доверба во институциите, насилниците ретко ја добиваат санкцијата што ја заслужуваат

Слободен печат
-Ние укажавме дека не треба да се шири тоа видео (тепањето на девојче). Но луѓето во голем дел не знаат што значи двојната виктимизација. Многу...
Вести Македонија

Хелсиншки комитет: Мерките што се преземаат мора да бидат во согласност со принципите на неопходност и пропорционалност

Слободен печат
Хелсиншкиот комитет за човекови права апелира до Владата да се постапува со должно внимание при усвојување и преземање на мерките против коронавирусот. „Поттикнати од дел...
Вести Македонија Слајдер

Хелсиншки комитет: Итно да се преземат мерки против отпуштања од работа додека трае кризата

Слободен печат
Хелсиншкиот комитет за човекови права апелира до работодавачите да не ја злоупотребуваат вонредната состојба и да даваат откази или пак да ги намалуваат платите. „Голем...
Вести Македонија

Хелсиншкиот комитет бесплатната правна помош ќе ја дава телефонски

Слободен печат
Поради превенција од ширењето на вирусот КОВИД-19, согласно насоките дадени од страна на Министерството за здравство, Хелсиншкиот комитет информираат дека бесплатна правна помош граѓаните ќе...
Вести Македонија

Хелсиншкиот комитет го осудува честото одложување на постапката за случајот ,,Тамара”

Слободен печат
Хелсиншкиот комитет за човекови права остро го осудува честото одложување на постапката во случајот за малата Тамара. Во постапката обвинети се 12 доктори и членови...
Вести Македонија

Хелсиншки комитет: Бремените работничка која доби отказ ќе се врати на работа

Слободен печат
Работничка на која непосредно откако го информирала работодавачот дека е бремена ѝ бил откажан договорот за вработување, побарала правна помош од Хелсиншкиот комитет, по што...
Вести Македонија Скопје Слајдер

Aктивисти на „Fridays For Future“ од Скопје беа задржани од полицијата во Министерството за животна средина (ФОТО)

В. Т.
Попладнево активисти на скопскиот органок при глобалното движење за климатска правда „Fridays For Future“ организираа нова герила акција, овој пат пред Министерството за животна средина...
Вести Македонија Скопје Слајдер

ЈСП контролирај ги контролорите: Граѓаните протестираа против насилство и дискриминација во јавниот превоз

Слободен печат.
„Бараме правда“, „Денес Сирхан, утре ти“, „Еднаквост“, „ЈСП контролирај ги контролорите“ – Стотици граѓани ги кренаа паролите попладнево на протестот пред седиштето на ЈСП поради...
Вести Македонија

Хелсиншки комитет бара : Казни за кршењето на прописите за безбедност и здравје при работа за намалување на црниот биланс

Слободен печат
Последната вест за повреден работник, кој додека работел на бул. Борис Трајковски, паднал и се здобил со тешки телесни повреди, е уште еден повод за...
Вести Македонија

Советот за етика ја отфрли жалбата на Хелсиншки комитет против „Слободен печат“ како неоснована

Слободен печат
Советот за етика во медиумите ја отфрли жалбата на Хелсиншки комитет против „Слободен печат“, како неоснована, информираат од СЕММ. Советот за етика заклучил дека текстот...