Јогурт перничиња, прсти да излижеш (РЕЦЕПТ)

Еве една убава идеја за викенд појадок или вечера.

Состојки:
300 милилитри јогурт
300 милилитри млеко
1 јајце
1 прашок за печиво
малку сол
малку шеќер
200 милилитри масло за јадење
1 килограм брашно

Приготвување:

Од сите погоре наведени состојки замесете меко тесто. Потоа, оставете го да отстои околу 30 минути додека да стаса. Добиеното тесто расукајте го со помош на сукало. Добиената кора не треба да биде подебела од еден сантиметар. Со нож исечете парчиња и пржете ги во врело масло. Додека ги пржите, растресувајте го тавчето за да може врелото масло да ги фати тестото од двете страни – така се полни со воздух и готовото тесто изгледа како перничиња Испржените перничиња ставете ги хартија за да ја впие непотребната маснотија. Се јадат топли со чаша јогурт, или парче сирење. На здравје!

Прочитајте и...  Хали Бери заработи критики откако го покажа својот син во штикли (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Знаци кои укажуваат дека вашиот партнер се плаши од сериозна врска!

Слободен печат

Луна Џогани откри колку помошници има Цеца во куќата и со кого пораснале Вељко и Анастасија! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Дали влашката магија е „знаменитост“ на српскиот туризам која привлекува сè повеќе странци?

Васко Спасоски

Мистерија и криминал во Европа: Серии за оние на кои им е преку глава од англосаксонската продукција (ВИДЕО)

Слободен печат

Само Јелена Карлеуша има храброст да облече ваков фустан! (ФОТО)

Васко Спасоски

Станете згодни како Бразилките за само еден месец со оваа најпопуларна диета

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Исчезна најголемиот еквадорски водопад! (ВИДЕО)

Слободен печат

Не, ова не е најжешкиот кадар: Девојката на Бонд ги сними најпровокативните сцени! (ФОТО)

Васко Спасоски

Ѓорѓе Давид за страшните глетки во болницата: До мене почина човек кој беше примен кога дојдов и јас

Слободен печат

За Нивес почна летото: Излезе на тераса и го „изгоре“ задникот (ФОТО)

Васко Спасоски

Поетот кој нè учеше да не заборавиме да бидеме среќни, лесно умира оној кој не патува…Имал три жени, бегал од режимот, а ракописите му се спалени!

Слободен печат

ПРЕПОРАКИ ОД ИЗОЛАЦИЈА: Готвиме со Сибел Бајрам, идеи за превкусни рецепти

Јасмина Кантарџиева Димков