Јеремиќ: ОБСЕ задоцнија за изборите во Србија

Лидерот на Народната партија (НС), Вук Јеремиќ, изјави дека најавеното пристигнување на набљудувачите на ОБСЕ шест месеци пред парламентарните избори е – задоцнето.

Тој во интервју за „Блиц” изјави дека повеќе нема време за воспоставување регуларни услови за одржување на избори следната пролет.

– Тој воз помина и сега треба рационално да се фокусираме на кампањата за бојкот, рече Јеремиќ и додаде дека ќе има работа за ОБСЕ, но само откако со легитимни средства се создадат услови за фер и чесни избори.

Јеремиќ кажа дека НС по внимателното разгледување донела одлука да ги бојкотира изборите, бидејќи смета дека сите други опции се исцрпени.

На прашањето што добива опозицијата со бојкот, тој рече дека со тоа се скратува времето за промена на системот и дека со бојкотот ќе се воспостави „политичко единство на вистинските противници на власта и ќе се истераат на видело оние кои се подготвени на договори и компромиси”.

Прочитајте и...  Тортевски: Како нов политички субјект се соочивме со медиумска блокада

На прашањето што по изборите, кое го поставуваат оние кои ја доведуваат во прашање одлуката за бојкот, Јеремиќ кажа дека за оние кои веќе донесоа одлука за бојкот одговорот е едноставен и дека ќе работат како и порано за промена на власта.

Вицепремиерката и потпретседателка на владеачката СНС, Зорана Михајловиќ, реагирајќи на изјавата на Вук Јеремиќ, преку соопштение изјави дека лидерите на опозицијата веќе не бараат подобрување на изборните услови за да излезат на нив, туку измислуваат причини за да не излезат на нив.

– Прво бевме критикувани дека српската Влада нема да ја покани мисијата на ОБСЕ и тоа им беше еден од изговорите. А кога владата го повика ОБСЕ шест месеци пред редовните избори, тогаш, како што рече Јеремиќ, тоа сме го сториле предоцна. И сега тоа е причината поради што нема да излезат на избори. А, за доцнењето говорат оние чиј воз одамна е заминат, само што тоа сè уште не го гледаат, кажа Михајловиќ.

Прочитајте и...  Ребиќ: Странски служби ја рушат Србија

Прочитај повеќе

Светот допрва ќе ги осети последиците од короната: Вниманието е на вирусот, а демнее опасност за која никој не збори

Слободен печат

Протестите во Србија продолжуваат шести ден по ред

Слободен печат

Богојески: Гласајте за 10 за слободни медиуми, за кривично дело лажно политичко ветување

Слободен печат

Сувенири од 360.000 евра за промоција на Скопје 2014 шест години скапуваат во подрум

Слободен печат

Хоти: Приштина во дијалогот со Белград влегува единствено заради меѓусебно признавање

Слободен печат

Шекеринска: Десетина дена пред нападот во Собранието ќерката на Дурловски ми седеше во скут додека и читав приказна

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Четврти ден протести во Бугарија: Демонстрантите бараат оставка од Владата и јавниот обвинител

Слободен печат

Заев: Со седење дома на ден на избори, помага само да се врати режим

Слободен печат

Мицкоски: Нудиме 1.000 решенија за 1.000 проблеми

Слободен печат

Спасовски и Филипче во Куманово: На 15 јули гласајте за сигурно здравство

Слободен печат

Еколошка катастрофа: На Арктикот истекле 45 тони гориво

Слободен печат

МЗ: Изминатиот период се набавени 12 амбулантни возила и 13 нови возила за домашно лекување (ФОТО)

Слободен печат