Tag : ОБСЕ

Вести Македонија

Мисијата на ОБСЕ во Скопје објави вонреден повик за предлог проекти на граѓански организации и фондации

Слободен печат
Мисијата на ОБСЕ во Скопје денеска објави вонреден повик за предлог проекти на граѓански организации, асоцијации и фондации. Целта на овој повик е да ги...
Вести Свет

ОБСЕ: Корупцијата низ цела Европа ќе порасне заради пандемијата

Слободен печат
Финансирањето за итни случаи, насочено да помогне за опоравување од економскиот пад предизвикано од пандемијата, веројатно ќе ја поттикне корупцијата низ цела Европа, предупредува Организацијата...
Вести Македонија Слајдер

МНР: Позитивен одговор од ОБСЕ/ОДИХР за продолжување со набљудувачката мисија на изборите

Слободен печат
Од Министерството за надворешни работи информираа дека од ОБСЕ/ОДИХР добиле позитивен одговор на прашањето дали ќе продолжат со набљудувачката мисија во текот на парламентарните предвремени...
Вести Македонија

Шефот на Мисијата на ОБСЕ: ОДИХР ќе останат посветени да го продолжат изборниот мониторинг во Северна Македонија

МИА Агенција
ОДИХР многупати досега ги набљудувала изборите во оваа земја и воопшто не се сомневаме дека нашите колеги од Варшава ќе останат посветени да го продолжат...
Вести Свет

ПССЕ, ОБСЕ и НАТО: Важно е националните парламенти да функционираат и во состојба на криза

МИА Агенција
Парламентите имаат суштинска улога како чувари на демократските вредности, процеси и основни слободи и помагаат во јакнењето на довербата на јавноста, се наведува во денешното...
Вести Македонија

ЗНМ и ОБСЕ: Обезбедени заштитните средства за новинарите и медиумските работници

Слободен печат
Здружението на новинарите (ЗНМ) и Мисијата на ОБСЕ во Скопје информираат дека денеска започна дистрибуцијата на пакетите со заштитни средства за медиумите од Северна Македонија...
Вести Македонија

Ковид кризата може да предизвика семејно насилство, апел за проактивен пристап за превенција

МИА Агенција
Мисијата на ОБСЕ во Скопје, Министерството за труд и социјална политика и Националната мрежа против насилство врз жени и семејно насилство денеска преку соопштение ги...
Вести Македонија

ЗНМ и ОБСЕ доделуваат заштитна опрема и средства за дезинфекција на медиумите

МИА Агенција
Здружението на новинарите на Македонија (ЗНМ) во соработка со Мисијата на ОБСЕ во Скопје ќе доделува пакети со заштитна опрема и средства за дезинфекција на...
Вести Регион

ОБСЕ: Централизирано информирање на српската влада за епидемијата

МИА Агенција
Претставникот на ОБСЕ за слобода на медиуми, Арлем Дезир и шефот на мисијата на ОБСЕ во Србија, Андреа Орицио, денеска изразија загриженост за новата одлука...
Вести Регион

ОБСЕ со критики за вонредните овластувања на унгарската влада

Слободен печат
Претставници на Парламентарното собрание на ОБСЕ за човекови права денеска оценија дека давањето вонредни овластувања на унгарската Влада за време на пандемијата на коронавирусот, без...