22 C
Скопје

Јанкуловска и Тодоров меѓу 17те сведоци во денешното рочиште за „Организаторите на 27ми април“

За денеска е закажано рочиште за „организаторите на 27-ми април“. Дури 17 сведоци треба да сведочат на рочиштето за организирање на „крвавиот четврток“ во Собранието.

Меѓу оние кои ќе сведочат се и екс министерката за внатрешни работи Гордана Јанкулоска, како и екс минисерот за здравство Никола Тодоров, како и други поранешни функционери од владата на ВМРО-ДПМНЕ.

Обвинетите се товарат за терористичко загрозување на уставниот поредок и безбедноста. Според обвинението, по неуспешните преговори за формирање влада од страна на ВМРО-ДПМНЕ по изборите во декември 2016, тие изготвиле план со намера да ги загрозат уставниот поредок и безбедноста на земјата и да спречат примопредавање на власта.

Поврзани вести

Шилегов: Градските пари не се прелеваат на сметката на „Армор плус” за противпожарната скала, нема конфликт на интереси

Слободен печат

Кацарска за СП: Без рационален пристап Македонија и Бугарија нема да најдат решение

Синдикатот на полицијата во Македонија в сабота на протест

Слободен печат

Во штипското училиште „Гоце Делчев” се инвестираат речиси 20 милиони денари

Слободен печат

ВИДЕО | Заев: Ако може ЕУ да води кампања од јавен интерес, зошто да не може државата

Исплатени ученичките и студенските стипендии за мај

Слободен печат

Остави Коментар