Јанакиески: Ме судат за шамари кои не се случија

Новиот обвинител предлог мене ме загрозува. Во изминатите четири години се обидував да ја докажам мојата невиност. Пред кого и во која фаза јас да докажувам дали сум бил или не близок соработник на Никола Груевски, изјави во својата одбрана обвинетиот во случајот “Насилство во Центар” Миле Јанакиески.

– Повеќе од пет години се стигматизира мојот карактер за да ме прикаже во лошо светло како терорист, криминалец. Уште пред да почне судскиот процес јас сум осуден. Незаконски сум бил прислушкуван над седум години. Не постојат никакви докази против мене. Денес ме судат за шамари кои не се случија. Кога бев во притвор бев тепан, но обвинителството или некој друг не поднесе обвинение. Разбирам дека некој мора да биде осуден за да се прикаже дека правдата е задоволена – рече Јанакиески.

Миланов тврди: Јанакиески не бил близок соработник на Груевски

Тој рече дека се чуди што ОЈО тврди дека бил еден од блиските соработници на Груевски што не било вистина.

Прочитајте и...  Вучиќ: Трамп ќе ја дава вакцината бесплатно за пензионерите, ние бесплатно за сите

– Никого не сум поттикнал да стори некакво насилство и затоа очекувам судот да донесе правична пресуда. Моето име не е споменато од никој за да изврши кривично дело насилство. Моето име го нема ниту во кривичната пријава на Андреј Жерновски. ОЈО нема докази во обвинението против мене – нагласи Јанакиески.

Обвинети во предметот се поранешниот премиер Никола Груевски, поранешниот министер Миле Јанакиески, Даниела Рангелова, Борче Богдановски, Милан Андоновски, Александар Трајковски и уште неколкумина. Според Обвинението, тие се товарат за поттикнување на насилството на протестите пред општина Центар во јуни 2013 година.

Поврзани вести

Собрание: Закажани седници на четири комисии

Слободен печат

ЈП „Водовод и Канализација“: Дел од Општина Ѓорче Петров без вода

Слободен печат

ЕВН: Денеска неколку скопски општини ќе струја

Слободен печат

Метео: Сончево со умерена облачност и температура до 24 степени

Слободен печат

Курсна листа на НБРСМ: Колку чини еврото денеска?

Слободен печат

Виц на денот: Салон за убавина

Слободен печат

Остави Коментар