Јанакиески доби условна казна за „Шамарите во Центар“, а Груевски година ипол затвор

Поранешниот премиер Никола Груевски денеска во Кривичниот суд во процесот „Насилство во Центар” е осуден на казна затвор од една години и шест месеци, додека екс министерот за транспорт и врски Миле Јанакиески, Александар Трајковски, Дарко Стојлевски, Трајче Петковски, Игор Бошковски и Даниел Трифуновски добија условни казни.

Ова е првостепената пресуда за случајот „Насилство во Центар“. Груевски и Јанакиески во предметот се гонеа како поттикнувачи на насилните протести пред просториите на Општина Центар во јуни 2013 година, а другите беа дел од обвинението како директни учесници на протестите.

На пресудата сега осудените имаат право на жалба до Апелацискиот суд во Скопје. Ова е втора пресуда за Груевски, а прва за Јанакиески.

ВО ЖИВО: Пресуда за Јанакиески и останатите во случајот „Насилство во Центар“

Publiée par Sloboden Pecat sur Mardi 29 septembre 2020

Прочитајте и...  Неколку скопски општини утре ќе останат без струја

Поврзани вести

Брнабиќ со застрашувачка вест за Србија: Само вечерва имаме 400 заболени со ковид-19

Слободен печат

Видео: Енормно високи бројки на заразени во Франција

Слободен печат

Поради „постојана кашлица“: Меланија Трамп се откажа од патување во Пенсилванија

Слободен печат

Бугарски медиуми: Претседателот Радев во самоизолација по контакт со заразен со ковид-19

Слободен печат

Бучковски: Бугарија ќе направи историска грешка ако ја блокира нашата земја на европскиот пат

Слободен печат

Дачиќ ќе биде нов претседател на српското Собрание, експозето на Вучиќ во среда, во новата влада и СПАС на Шапиќ

Слободен печат

Остави Коментар