Извештај: Повеќе околности доведоа до соборувањето на украинскиот авион во Техеран

Соборувањето на украинскиот патнички авион во близина на Техеран на 8 јануари годинава се случи поради неусогласено ракување на батеријата за истрелување ракети, недостиг на комуникација помеѓу армијата и командантите и одлуката да се пука без одобрување, се наведува во новиот извештај на иранската Организацијата за цивилен сообраќај.

Таквиот извештај навестува нова фаза во истрагата за соборениот украински авион од страна на иранската Револуционерна гарда, при што загинаа 176 луѓе.

Иранските власти првично негираа одговорност, но го сменија ставот  откако западните држави изнесоа докази дека иранска ракета го соборила авионот.

Во новиот извештај се посочени низа детали кои укажуваат дека можело да биде избегнато соборувањето на украинскиот патнички авион.

Прочитајте и...  Њујорк тајмс: На Американците со Ковид-19 може да им забранат влез во САД

Прочитај повеќе

Хаос во Брест: Белоруската полиција отвори оган кон демонстрантите (ВИДЕО)

Слободен печат

КЛАСТЕР „Тајна мала свадба Кичево“: Корона фатил младоженецот, невестата е суспектна ама во анкетите не кажале „да не пукне брука“!?

Мирослава Бурнс

Средба Заев – Гаши во хотел Белви

Слободен печат

Инцидент во миланската катедрала Дуомо: Уапсено едно лице

Слободен печат

Се намали вредноста на благородните метали поради руската вакцина за ковид-19

Слободен печат

Во Дебар двајца новозаразени од Ковид-19 и осум оздравени лица

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Нови 130 случаи на коронавирус во Хрватска

Слободен печат

Дел од Карпош без вода

Слободен печат

Милановиќ во приватна посета на Албанија по покана на Рама

Слободен печат

Солидарност со повредените: Стотици жени во бело формираа „жив синџир“ на плоштадот во Минск (ФОТО)

Слободен печат

Кичево: Четворица новозаразени и шестмина оздравени од Ковид-19

Слободен печат

Граѓаните бараат спас од Вардариште