7.9 C
Скопје

Tag : украински авион

Вести Свет

Зеленски на местото на падот на украинскиот воен авион „Ан-26″

Слободен печат
Украинскиот претседател, Володимир Зеленски, пристигна на местото на падот на воениот авион „Ан-26″ во Харковскиот регион, соопшти телевизијата „Украина 24″. Претседателот нареди да бидат прекинати...
Вести Свет

Извештај: Повеќе околности доведоа до соборувањето на украинскиот авион во Техеран

Слободен печат
Соборувањето на украинскиот патнички авион во близина на Техеран на 8 јануари годинава се случи поради неусогласено ракување на батеријата за истрелување ракети, недостиг на...
Вести Свет

Црната кутија од соборениот украински авион останува во Иран

МИА Агенција
Црната кутија од украинскиот патнички авион што иранската противвоздушна одбрана го урна по грешка во јануари годинава, Иран нема намера да ја предаде на ниту...
Вести Свет

Иран нуди 80.000 долари за семејствата на загинатите во падот на украинскиот авион, Зеленски ќе бара повеќе

Слободен печат
Украинскиот претседател Владимир Зеленски изјави дека Киев не е задоволен со висината на компензацијата која Иран ја понудиле на семејствата на државјаните од Украина, загинати...
Вести Свет Слајдер

Иран ќе ги испрати во Киев црните кутии од срушениот украински авион

Слободен печат
Иран одлучи дека на Украина ќе ѝ ги испрати црните кутии од авионот кој по грешка го срушија претходно овој месец, информираше денес новинската агенција...
Вести Свет

Трудо најави финансиска помош за семејствата на жртвите при падот на украинскиот авион во Иран

Слободен Печат
Канадскиот премиер Џастин Трудо најави итна финансиска помош за семејствата на жртвите во авионската катастрофа во Иран. Повторно го повика Иран побрзо да им даде...
Вести Свет

Трогателен говор на момче кое го загуби таткото во уривањето на украинскиот авион: „Како да сонувам“ (ВИДЕО)

Слободен печат
Додека момчето зборуваше за татко му, го слушаа околу 200 членови на неговото семејство, роднини и пријатели. Тие гледаа во подот и едвај ги задржуваа...
Вести Свет Слајдер

Погребани Иранците загинати во соборениот украински авион, во Канада оддавање почит со минута молк

Слободен печат
Иранците вчера ги погребаа своите државјани кои се најдоа меѓу 176-те загинати во соборениот украински авион во Техеран, додека на универзитетите ширум Канада се одржаа...
Вести Свет

Додека иранските лидери се борат со меѓународниот притисок, незадоволниот народ излезе на улиците

Слободен печат
Иранската полиција употреби солзавец за од улиците на Техеран да ги растера илајдниците демонстранти, кои јавно се спротиставија и го покажаа гневот поради случајното уривање...
Вести Свет

ИРГ го уапсила човекот кој ја објави снимката од соборувањето на украинскиот авион

Слободен Печат
Иранската револуционерна гарда минатата недела го уапсила човекот која на интернет ја објави снимката од ударот на ракета во украинскиот комерцијален авион во кој загинаа...