Изваден мечот на „Кралот Артур“ од реката Врбас (ФОТО)

Археологот Ивана Панжиќ, која учествувала во нуркањето и вадењето на мечот, рекла дека од водата успешно е изваден многу добро сочуван средновековен меч.

„Единствено врвот на мечот кој беше забоден во каменот е малку оштетен, бидејќи недостасува мал дел од него. Мечот сега ќе биде пренесен во Музејот на Република Српска, а со нас е колешката од Институтот за конзервација од Белград, која веднаш пристапи за заштита“, изјави Панжиќ за медиумите на БиХ.

Дури по преземање на мерките за заштита ќе се пристапи кон решавање на мистеријата за сопственоста на мечот, како и во кој период бил создаден. Постоењето на мечот е утврдено многу порано, но дури сега бил извлечен после ангажирање на професионални нуркачи и археолози.

Прочитајте и...  Легендарниот Ал Пачино сака да ви каже нешто за стареењето...
mač, reka Vrbas
Srna

„Овој тип на меч е користен во периодот од последната четвртина на 13 век, до првата половина на 15 век. Таквите мечеви на нашите простори се релативно ретки, поради што неговото спасување и конзервација беа од приоритетно значење, како за музејот, така и за градот и Република Српска“, изјавиле од Музејот на Република Српска.

Претходно археологот Панжиќ изјави дека идејата е после целосното чистење мечот да се реставрира, да се анализира и да се врати во каменот.

„Со оглед на тоа што веќе сите го нарекуваат Ескалибурот од Бања Лука, зошто да не ја искористиме таа ситуација во која тој се наоѓа и целата таа приказна да биде поатрактивна“, изјавиле тие.

Прочитај повеќе

Пет моќни намирници за неверојатен детокс: Го забрзуваат метаболизмот и ги отстрануваат штетните токсини!

Слободен Печат

Бидете задоволни со својот надворешен изглед: Подгответе уникатен коктел за слабеење од само две состојки

Слободен печат

Застрашувачки фотографии покажуваат како се шират капките од заразените од вирусот ако не носите заштитна маска! (ФОТО)

Васко Спасоски

Наједноставен начин за чистење на семките од вишните или црешите! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Овој јаткаст плод треба да стане дел од вашето секојдневие: Совршен дел од исхраната е и за дијабетичарите!

Слободен Печат

Немате идеја за денешниот ручек? Наш предлог – Мусака со модри патлиџани (РЕЦЕПТ)

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Оливер Драгоjевиќ би му аплаудирал: Слушнете ја „Ноктурно“ во изведба на големиот талент Васил Ангелов! (ВИДЕО)

Васко Спасоски

Солен пилинг за лице и тело кој ќе ви подари младешка и негувана кожа – Направете го сами!

Слободен печат

Дневен хороскоп за 4-ти јули!

Васко Спасоски

Јована Јоксимовиќ се повлекува од тв-екраните… (ФОТО)

Васко Спасоски

Евтин и безбеден лек против шеќерната болест е новото оружје против коронавирусот? (ФОТО)

Васко Спасоски

Нова војна помеѓу Џорџ Клуни и Бред Пит: Се скарале поради колешка, причината е бизарна! (ФОТО)

Васко Спасоски