Израелските сили во мај привеле 3.100 Палестинци

Припадници на израелската полиција со заштитна опрема патролираат низ Еуросалим / Април 2020 / Фото: EPA-EFE/ABIR SULTAN

Израелските сили во мај приведле 3.100 Палестинци, од кои поголемиот број се државјани на Израел, се наведува во заедничкиот извештај на Комитетот за затвореници на Палестинската ослободителна организација (ПЛО) и палестинските институции.

Израелските сили, наводно, минатиот месец привеле 3.100 Палестинци, од кои 42 жени и 471 дете. Во извештајот се наведува дека 2.000 од тие луѓе биле приведени во палестинските градови во Израел, а 1.100 во окупираниот Источен Ерусалим и на окупираниот Западен Брег.

Во израелските напади врз Појасот Газа минатиот месец загинаа 256 Палестинци, од кои 66 деца. Тринаесет лица беа убиени во Израел, меѓу кои и две деца. 

Видео на денот