Израелски авиони нападнаа ирански сили во близина на Дамаск

Израелски авиони нападнаа иранските сили во близина на Дамаск кои планираа да лансираат вооружени беспилотни летала врз цели во Израел, изјави портпарол на израелската војска.

Според нив, нападот бил насочен кон оперативци на Иранската револуционерна гарда и шиитски милиции кои во последниве денови планираат напади од Сирија врз Израел.

Портпаролот на израелската војска изјави дека тие подготвуваат лансирање „смртоносни беспилотни летала” вооружени со експлозив кон северен Израел.

Сириските државни медиуми соопштија дека сириските воздушни одбранбени сили ги пресретнале непријателските напади во саботата навечер над главниот град Дамаск.

Сириската војска во изјавата нагласува дека повеќето израелски проектили биле уништени пред да ги погодат своите цели.

Прочитајте и...  Мухамед Зекири доби принова- му се роди ќеркичката Далиа (ФОТО)

Прочитај повеќе

Гутереш го претстави глобалниот акциски план за човековите права

Слободен печат

Резултатите покажуваат дека во Косово нема случај на заразени од коронавирус

Слободен печат

Поради трагедијата во Романовце утре прогласен ден на жалост во Куманово

Слободен печат

Колку реално партиите можат да добијат двотретинско мнозинство?

СЗО ВО БОРБА ПРОТИВ ДЕЗИНФОРМАЦИИ ЗА КОРОНАВИРУСОТ: Лажните вести се шират побрзо и поедноставно од вирусите, и се исто толку опасни

Слободен печат

Сомнителен случај на коронавирус во Косово

Слободен печат

Остави Коментар

седумнаесет + 19 =

Прочитај повеќе

Мицкоски повика на протестен марш од Обвинителството до Врховниот суд

Слободен печат

И покрај коронавирусот, за 8 Март ќе има македонски туристи во Италија

Војислав Мојсовски

Филипче апелира да не се патува во Италија доколку нема потреба

Слободен печат

Ременски за „Слободен печат“: Со Боки 13 се запознав кога ненамерно ја спасив мајка му од отказ (ВИДЕО)

Покрената тужба против „Гугл“ за шпионажа

Слободен печат

За 5 години се затвориле 143 текстилни компании

Весна Дамчевска