Исламска држава тргнува по светските лидери - прва цел е Доналд Трамп (ФОТО) - Слободен печат

Исламска држава тргнува по светските лидери – прва цел е Доналд Трамп (ФОТО)

Терористичката организација Исламска држава по неполни 20 дена од смртта на лидерот Абу Бакр ал-Багдади објави упатство за нивните следбеници како да ликвидираат светски лидери, политичари и воени команданти, а прв на листата се најде американскиот претседател Доналд Трамп.

Проџихадистичката Курајш медиа побјави и постер со насловот „Како да убиете лидер“, објаснувајќи им на своите поддржувачи кои се трите „најдобри“ начини да се елиминираат непријателите.

Џихадистите на своите портали објавија и фотографија на која Донанд Трамп е на прикажан на колена на раб од една зграда и во портокалово одело, пред еден од нивните борци кој е подготен да го обезглави додека тој го чита нивното соопштеие. Во позадина се вее препознатливното знаме на Исламска држава.

Прочитајте и...  Прв смртен случај од коронавирусот во Пекинг

– Ова ни го вети нашиот Господ, а тој не ги крши своите ветувања. Америка и нејзините сојузници мислат дека ќе не заплашат и ќе ги победат муџахедините, но тоа нема да се случи – стои во текстот под фотографијата.

Фото: Al-Taqwa Media Foundation

Во исто време, екстремистите објавија и постер со детални уаптства како терористите да им се приближат на своите цели кои се на високи позиции.

– Брат муџахедин облечен како новинан може да учествува на конференции за новинари, форуми и состаноци кои ќе му овозможат да дојде близу до своите мети. Исто така може да употреби и камера како експлозивна направа или место за криење на оружјето – стои во упатството на екстремистите.

Прочитајте и...  Директорот на СЗО допатува во Кина поради корона вирусот

Друг начин кои го предложуваат е користење на снајперски пушки со голем домет за метата да се елиминира од безбедна далечина.

– Осамениот волк може да нападне конвој во кој се наоѓа некој светски лидери користејки снајпер – стои во заканите објавени од ИД.

Третиот начин подразбира напад со Молотов коктел или со ладно оружје.

– Операцијата на елиминација на метите може да се изведе и со користеењ на ладно оружје и Молотови коктели. Тоа подразбира дека напаѓачот мора однапред да подготви план за повлекување.

Во апелот, следбениците се повикуваат да подметнуваат големи пожари во САД и Европа за да се предизвикаат што поголеми еколошки проблеми.

За потсетување, Ал-Багдади се разнесе со бомба заедно со своите деца кога беше пронајден во тунел под вила во градот Идлиб во Сирија, каде се криеше. Неговата ликвидација претставуваше голем удар за џихадистите, кои бараат начин како да се одмаздат и да спроведат големи размери за да покажат дека не се уништени.

Прочитајте и...  Богдановиќ: Ќе се залагам за проширување на надлежностите поврзани со заштита на животната средина на локално ниво
Фото: ЕПА

 

Прочитај повеќе

Османи: Европските интеграции нудат можност за долгорочен и стабилен развој

Слободен печат

Лила Филиповска утре ќе сведочи во „Рекет“

МИСТЕРИЈА ЗА ПАДОТ НА АВГАНИСТАНСКИОТ АВИОН: Талибанците се фалат дека го урнале, од Пентагон НЕМА КОМЕНТАР

Слободен печат

Општина Ѓорче Петров донесе одлука: Децата и наставниците на час, без мобилен

ВНИМАТЕЛНО: Одрони и влажен коловоз на патот Маврови Анови-Дебар

Слободен печат

Земјотрес со јачина од 5,1 степени повторно ја стресе Турција

Слободен печат

Остави Коментар

3 × 1 =

Прочитај повеќе

Гинекологот што го најде Министерството за здравство, си замина од Шуто Оризари

Судење за „Ласкарци”: Возачот не зборел на мобилен, нешто друго му го одвлекло вниманието

МИА Агенција

Сервер: Трамп со успех на Косово сака да го сврти вниманието од импичментот

Слободен печат

Лоренцо: Протоколот за членство во НАТО тешко дека ќе е ратификуван пред 12 ноември, но не и невозможно

Слободен печат

Чулев: Се работи на идентификување на администраторите и модераторите на „Јавна соба“

Слободен печат

„Јавете ѝ се, цената е 3.500 денари“: И телефонски броеви на 75-годишни жени злоупотребени во „Јавна соба“

Мирослава Бурнс