Исламизираниот Данец, кој со лак и стрела направи масакр во Норвешка, ги призна убиствата

Полиција во Норвешка/ Фото Twitter Screenshot

Триесет и седумгодишниот дански државјанин , кој е обвинет за брутално убиство на пет лица во Норвешка, ги призна убиствата.

Данецот е обвинет дека вчера убил пет лица и ранил уште двајца во норвешкиот град Конгсберг. Тој ги убил повеќето жртви стрелајќи без никаква причина користејќи лак и стрела, но полицијата соопшти дека напаѓачот користел друго оружје.

Норвешка полиција по нападот во Когсберг/ Фото EPA-EFE/HAKON MOSVOLD LARSEN

Според локалните медиуми, напаѓачот ги признал убиствата за кои е обвинет.

– Тој е обвинет за убиство и полицијата го знаела и претходно заради сторени други кривични дела.

Норвешка полиција по нападот во Когсберг/ Фото EPA-EFE/HAKON MOSVOLD LARSEN

Норвешката полиција соопшти дека напаѓачот пред одреден временски период  била во контакт со него бидејќи стравувала дека лицето може да се радикализира.
Напаѓачот накратко бил испрашуван по апсењето и соработувал со полицијата.

Убиецот и објаснил на полицијата што направил и која била причината за убиствата . Тој призна за што е обвинет – соопшти полицијата и додаде дека нема да го коментира мотивот за убиството.

Засега се уште не е соопштен идентитетот на жртвите.

Инаку, нападот се случи синоќа, на различни локации во Конгсберг, град 68 километри југозападно од главниот град Осло.

Норвешка полиција по нападот во Когсберг/ Фото EPA-EFE/HAKON MOSVOLD LARSEN

Околу 18 часот по локално време, полицијата добила неколку пријави дека непознат маж со лак и стрела шета низ градот. Нападите беа извршени во „широката област“ Конгсберг, мал град со околу 28.000 жители.

Норвешка полиција по нападот во Когсберг/ Фото EPA-EFE/HAKON MOSVOLD LARSEN

Нападот го започнал во еден супермаркет, а напаѓачот наводно сменил локација и случајно испукал стрели кон луѓето.

– Еден од повредените е полицаец кој му се спротивставил на напаѓачот во обид да го разоружа. Во тоа време полицацеот не бил на служба и немал со себе униформа и оружје – изјави шефот на полицијата, додавајќи дека за време на приведувањето на напаѓачот и пружил отпор на полицијата .

Полицијата веднаш по нападот соопшти дека не е исклучена можноста да станува збор за терористички акт.

Видео на денот