ИНТЕРВЈУ Оливер Спасовски: Ветинг во МВР за сите вработени!

Процесот на премин на кадрите од УБК во новата АНБ е завршен кредибилно и со тоа се согласија сите учесници во работната група, вели во интервју за „Слободен печат“, министерот за внатрешни работи Оливер Спасовски.

– Постоеја јасни критериуми врз основа на што се вршеше селекцијата. Оние кои ги исполнија критериумите преминаа во АНБ, оние кои не ги исполнија остануваат во МВР. Но, оние кои имаат негативни безбедносни проценки нема да можат да останат во МВР – посочува Спасовски:

Еден дел од процесот на ветинг е завршен со трансферот на службенниците од УБК во АНБ. Сега останува да се направи ветинг на оние кои од УБК остануваат во МВР, смета Спасовски.

– Но ние сметаме дека ветинг треба да се направи и за сите вработени во МВР. Затоа е формирана и работна група и тој процес ќе започне на почетокот на идната година – додава тој.

Целото интервју со министерот Оливер Спасовски погледнете го подолу.

Прочитајте и...  ВМРО-ДПМНЕ: Неспособната влада на Заев се скара со сите соседи, одлуката на Рама шамар за Заев и Спасовски

Прочитај повеќе

Русија „Денот на победата“ со воена парада ќе го одбележи на 24 јуни

Слободен печат

Претрес во резиденцијата на гувернерот на Рио де Жанеиро

Слободен печат

Русија до година на располагање ќе има стелт авион

Слободен печат

Цукерберг го „претрка“ Бафет: Додека акциите на „Фејсбук“ скокаа, „Беркшир Хатавеј“ изгуби 50 милијарди долари

Слободен печат

Дука: Нема новозаразени, но нема ниту сомнителни случаи со Ковид-19 во Дебар

Слободен печат

Владата ќе одржи седница, се очекуваат одлуки за мерките за Ковид-19

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Мицотакис: На 15 јуни ги отвораме копнените граници

Слободен печат

ДКСК: Да не се промовираат мерки чие спроведување е во тек и со кои јавноста е веќе запознаена

Слободен печат

ЕУ и Јапонија го потврдија стратешко партнерство за економско закрепнување

Слободен печат

Њујоршката берза ги отвара вратите по два месеци: Тргувањето сега ќе биде значително променето

Aleksandar Petreski

Грипот прво навали, па чудно го снема кога почна пандемијата

Мирослава Бурнс

Одложувањето на вакцинацијата носи ризик за детето и од други болести

Мими Шушлеска Петкова