9 C
Скопје

Иницијативен одбор: Ако Мицкоски обезбедил мнозинство зошто ѝ остава и еден ден повеќе на власта?

Дали се точни партиските информации кои се лиферуваат по медиумите дека Мицкоски обезбедил мнозинство и доколку се точни, зошто тогаш ѝ се остава еден ден повеќе на власта доколку тоа е на штета на Македонија, прашуваат од Иницијативниот одбор во ВМРО-ДПМНЕ кој бара вонреден конгрес и отчет на партискиот лидер.

Кога станува збор за новото мнозинство, тие го прашуваат Христијан Мицкоски и кој е неговиот став на изјавите на генералниот секретар на Алијанса за Албанците, Арбен Таравари, дека оваа партија нема да коалицира со некој кој не ги признава Преспанскиот и Договорот за добрососедство со Бугарија.

„Овие прашања заслужуваат одговор пред делегатите на конгресот. 17ти вонреден Конгрес на ВМРО-ДПМНЕ ќе биде конгрес на обединување и нов почеток. 17. вонреден Конгрес на ВМРО-ДПМНЕ ќе биде конгрес на соочување со грешките и пропустите и нивно надминување. 17. вонреден Конгрес на ВМРО-ДПМНЕ ќе биде конгрес кој ќе донесе нова енергија и верба дека партијата знае и умее да победува“, велат од Иницијативниот одбор за конгресот кој го закажаа за 28 март годинава.

Прочитајте и...  Засега без договор за „државјанства со сведоци“

Во денешното соопштение тие го обвинуваат Мицкоски и како најодговорен за тоа што партијата изгубила 150 000 гласови од парламентарните избори 2016 до изборите кои се одржаа лани во јули.

„Најодговорен за тоа е Христијан Мицкоски кој има обврска да објасни првин пред своите сопартијци сè што сработил овие три години и дали ефектот од тоа што го сработил ги задоволува неговите очекувања и претходно поставени цели“, велат од Иницијативниот одбор повикувајќи го уште еднаш да се појави на конгресот и да соочи со делегатите кои го избрале.

ВИДЕО I Коневски: Пратениците во Собранието се пратеници на ВМРО-ДПМНЕ, не на Мицкоски

Поврзани вести

Зариф во писмо до Гутереш: Инцидентот во Натанц е нуклеарен тероризам

Слободен печат

Постојат индикации дека во Србија пристигнал бразилскиот вирус: Многу млади се на респиратори

Слободен печат

ВИДЕО | Разговор со Ивана Драгшиќ за книга која дава предлози за подобра иднина и за култура на солидарност

Александра Бубевска

ВИДЕО | Најголем дел од апликантите на повикот на ФИТР се компании кои првпат конкурираат, разговор со Тања Илијевска

Слободен печат

Прва жена шеф на најстарата светска агенција: Галони нова главна и одговорна уредничка на Ројтерс

Слободен печат

Славчо најавува облачно време со дожд и грмежи

Слободен печат

Остави Коментар