Иницијативата О2 бара кривична пријава за фирмата надлежна за опасната хемикалија

Граѓанската иницијатива О2 на својата Фејсбук група упатува безброј прашања и забелешки во однос на хаваријата што се случи денес во Охис, каде истекоа шест тони вода со елементи на опасна хемикалија, метил акрилат мономер.

Иницијативата О2 во објавата бара фирмата „Екоцентар 97“, да сноси кривична одговорност, една за хаваријата, втора за непријавување и непостапување според протокол. Воедно да се  провери и на начинот на кој работи оваа фирма.

Оттаму поставуваат прашање до сите надлежни, особено до Државниот инспекторат на животна средина: Зошто фирмата „Екоцентар 97“, не пријавила согласно протоколот по кој требало да постапува во случај на хаварија?

Прочитајте и...  Сончево со засилен ветер, од утре пад на температурата за пет степени

Прочитај повеќе

Светот допрва ќе ги осети последиците од короната: Вниманието е на вирусот, а демнее опасност за која никој не збори

Слободен печат

Протестите во Србија продолжуваат шести ден по ред

Слободен печат

Богојески: Гласајте за 10 за слободни медиуми, за кривично дело лажно политичко ветување

Слободен печат

Сувенири од 360.000 евра за промоција на Скопје 2014 шест години скапуваат во подрум

Слободен печат

Хоти: Приштина во дијалогот со Белград влегува единствено заради меѓусебно признавање

Слободен печат

Шекеринска: Десетина дена пред нападот во Собранието ќерката на Дурловски ми седеше во скут додека и читав приказна

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Четврти ден протести во Бугарија: Демонстрантите бараат оставка од Владата и јавниот обвинител

Слободен печат

Заев: Со седење дома на ден на избори, помага само да се врати режим

Слободен печат

Мицкоски: Нудиме 1.000 решенија за 1.000 проблеми

Слободен печат

Спасовски и Филипче во Куманово: На 15 јули гласајте за сигурно здравство

Слободен печат

Еколошка катастрофа: На Арктикот истекле 45 тони гориво

Слободен печат

МЗ: Изминатиот период се набавени 12 амбулантни возила и 13 нови возила за домашно лекување (ФОТО)

Слободен печат