Индија тестира три вакцини против коронавирусот и е подготвена да ги дистрибуира

Индија тестира три вакцини против коронавирусот и веќе има план да ги дистрибуира до граѓаните, нагласи премиерот Нарендра Моди во говор во чест на националниот празник – Денот на независноста.

– Три вакцини се во различни фази на тестирање. Кога научниците ќе ни дадат дозвола, ние веќе ќе имаме план за производство. Имаме патоказ за тоа како вакцината ќе стигне до секој Индиец во најкус можен рок, рече тој.

Моди додаде дека во рамките на националната програма за дигитална здравствена заштита, секој граѓанин на земјава ќе добие здравствена легитимација, со која ќе бидат обележани посетите на лекарите или аптеките, како и на лековите што им се пропишани.

Премиерот Моди, исто така, им се заблагодари на оние кои се борат со пандемијата во име на земјата. Бројот на заразени во Индија надминува 2,5 милиони.

Прочитајте и...  „Света е наш претседател": Повеќе од 100.000 демонстранти на улиците во Белорусија

Претходно, индиските компании Зидус Кадила и Бахрат Биотех објавија дека ја започнале првата фаза од развивање на нивните вакцини против Ковид-19. Индискиот институт за вакцини соопшти дека ја започнува последната фаза на испитувања на вакцината „Ковишилд”, што ја развиваат заедно универзитетот Оксфорд и Астра Зенека.

На 15 август, Индија го слави Денот на независноста. На полноќ на тој датум во 1947 година, првиот премиер Џавахарлал Нехру го крена националното знаме во Њу Делхи за да го означи повлекувањето на британските окупаторски сили.

Прочитај повеќе

Кралот на Јордан го распушти Домот на пратеници и нареди да се одржат избори

Слободен печат

„Ако биде потребно ќе бидат повикани резервистите“: Што точно значи воена состојба?

Слободен печат

Лукашенко му возврати на Макрон: Тој требаше да даде оставка пред две години

Слободен печат

Кој е подготвен за судирот меѓу Азербејџан и Ерменија – Едната страна има драстично повеќе војници

Слободен печат

Макрон: Хезболах да разјасни дали е партија или милиција

Слободен печат

Помпео вечерва во посета на Грција, разговарал со Столтенберг за тензиите во источниот Медитеран

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

„Света е наш претседател”: Повеќе од 100.000 демонстранти на улиците во Белорусија

Во напад во Нигерија се убиени 18 луѓе, одговорноста ја презема Исламска држава

Слободен печат

Заев и Борисов телефонски разговараа за соработка меѓу двете земји

Слободен печат

Трамп: Бајден треба да се тестира за дрога пред дебатата

Слободен печат

Шахпаска: Родителите на децата до шест години и со продолжено породилно да се вратат на работа

Слободен печат

Дневен преглед на состојбата со коронавирусот во светот