Импичментот- „предизборно оружје” кое го користат партиите меѓусебе

Кенет Стар, најистакнатиот член од адвокатскиот тим на одбраната, во својот говор даваше правно-историски аналогии за неисправноста да се урне легитимно избран претседател.

Во настапот на одбраната синоќа во судот за отповикување на американскиот претседател Доналд Трамп, импичментот беше опишан како „предизборно оружје” кое го користат партиите меѓусебе и оти демократите во Претставничкиот дом гласале за импичмент на Трамп без надпартиска поддршка.

Адвокатите на Трамп денеска ја завршуваат презентацијата на аргументите во процесот за импичмент во Сенатот, по што се очекува гласање „за” или „против” покана на сведоци во постапката.

Засега е неизвесно дали ќе биде дозволено повикување сведоци.

Кенет Стар, најистакнатиот член од адвокатскиот тим на одбраната, во својот говор даваше правно-историски аналогии за неисправноста да се урне легитимно избран претседател.

Од друга страна пак, тој беше дел од независниот совет чија истрага водеше до отповикување на поранешниот претседател Бил Клинтон, демократ, во 1998 година. Клинтон беше отповикан за лажење на Големата порота за неговите секс скандали направени за време на извршување на функцијата.

Прочитајте и...  Советот за безбедност на ОН вечерва ќе расправа за Сирија

Одбраната на претседателот Трамп го обвини демократите за злоупотреба на импичментот како алатка за неговото отстранување од функцијата само затоа што не им се допаѓа.

Според Стар, импичментот е „предизборно оружје” кое го користат партиите меѓу себе и оти демократите во Претставничкиот дом гласале за отповикување на Трамп без надпартиска поддршка.

-Импичментот се користи на нелегитимен начин, како замена на легитимната алатка наречена избори, изјави тој синоќа во своето повеќечасовно обраќање.

Го опиша импичментот како „пекол”.

-Оние што го преживееја импичентот на Клинтон, целосно осознаа дека постапката е еднаква на граѓанска војна. Создава многу зло и прави раскол во земјата, кажа Стар.

Демократите го отповикаа Трамп во Претставничкиот дом во декември, врз основа на обвиненијата за злоупотреба на моќта и опструкција на Конгресот, произлезено од скандалот со задржување на воената помош за Украина и вршење притисок Киев да започне истрага за политички ривал на Трамп.

Прочитајте и...  ЖЕСТОКИ СУДИРИ ВО ТРИПОЛИ: Низ градот одекнуваат експлозии, црн чад во близина на единствениот отворен аеродром

Доколку биде изгласано присуство на нови сведоци, дополнителните распити можат да ја развлечат постапката со судењето до средината на февруари.

Доколку пак, републиканците останат тврди на ставовите и ги прифатат аргументите на одбраната, која најверојатно ќе го даде заклучителниот говор денеска во вечерните часови, постапката треба да оди на гласање до крајот на неделава. Во такков случај предвидувањата се Сенатот, контролиран од републиканците, да го ослободи Трамп од обвиненија. 

Прочитај повеќе

Се чека лабораторискиот резултат за возачот кој ја превезувал заразената со коронавирус

Слободен печат

Препорака од Владата: Да се откажат сите јавни собири до 6 март

Мирослава Бурнс

Помпео синоќа беше поздравен како рок ѕвезда откако кажа дека „Америка станала сила на доброто”

Слободен печат

Мицотакис свика вонреден состанок поради ситуацијата со мигрантите и бегалците од Турција

Слободен печат

Сончево време со слаб до умерен ветер

Слободен печат

Колкава е вредноста на еврото денеска?

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Коалицијата помеѓу СДСМ и Беса ја разбранува ДУИ

Соња Христовска Угриновска

Филипче: Засега треба да бидеме внимателни до 6 март

Слободен печат

ДРАМА ВО ШТИПСКАТА БОЛНИЦА: Виничанец сомнителен на коронавирус побегнал низ прозорец, полицијата го чува во домашен карантин

МИА Агенција

Загина уште еден турски војник, а двајца се ранети на северозападот на Сирија

Слободен печат

Виена: Тинејџер 30 пати со нож ја прободел поранешната девојка, лекарите се борат за нејзиниот живот

Слободен печат

Министрите за здравство на земјите од ЕУ на состанок во Брисел за коронавирусот

Слободен печат