И Во Нови Сад протест поради најавените мерки

Собирот почна во 21 часот, по обраќањето на претседателот на Србија Александар Вучиќ, кој соопшти за мерките.

Неколку десетици граѓани на Нови Сад вечерва протестираа во центарот на градот по најавата за воведување вонредна состојба во Белград, а можеби и во другите градови во Србија.

Граѓаните се собраа на плоштадот Република по повикот на социјалните мрежи.

Тие прошетаа до Плоштадот Слобода, каде се задржаа кусо време пред градското собрание, а потоа неколкумина отидоа во Градското собрание, каде што залепија налепници на кои пишуваше „лечи се”.

Демонстрантите потоа отидоа до просториите на Српската напредна партија во центарот на градот и исто така залепија налепници на постерите на претседателот на партијата Александар Вучиќ и градоначалникот Милош Вучевиќ.

Собирот почна во 21 часот, по обраќањето на претседателот на Србија Александар Вучиќ, кој соопшти за мерките.

Прочитајте и...  Женска група планинари од Делчево го искачи „Чупино Брдо"

Најавен е нов протест во Нови Сад за утре во 18 часот.

Белграѓани излегоа на протест и влегоа во Собранието, не сакаат полициски час (ВИДЕО)

Прочитај повеќе

Зголемени овластувањата на британската полиција со цел да се спречи шпионажа и странско мешање

Слободен печат

Заев: Никој не е должен да биде уценуван и присилуван

МИА Агенција

Редфилд: Американците да се подготват за тешка есен каква што не сме виделе

Слободен печат

Заев: Ќе успеам да формирам Влада

МИА Агенција

Пропадна Еуростандард, клиентите останаа без плати и пензии

Весна Дамчевска

Ахмети: Во пресрет сме на донесување големи одлуки

МИА Агенција

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Научниците со спротиставени мислења: Дали коронавирусот може да се пренесе преку воздух?

Слободен печат

Заев го доби мандатот за составување на нова влада од претседателот Пендаровски

Слободен печат

Филипче: Комисијата предложи учениците до трето одделение да одат во училиште, а за останатите онлајн настава

МИА Агенција

Само шест отсто од жителите на Велика Британија имаат антитела на Ковид-19

Слободен печат

Отворете сметка или депозит во Халкбанк и добијте ваучер за да се почестите на наша сметка

СП.

Винската индустрија пред колапс, бара поддршка од државата

МИА Агенција