Белграѓани излегоа на протест и влегоа во Собранието, не сакаат полициски час (ВИДЕО)

Вечерва поголема група граѓани на Белград излегоа пред српското Собрание, незадоволни од воведувањето на полициски час, дури и ја пробија вратата од парламентот и влегоа во зградата.

Стотици граѓани се собраа вечерва на раскрсницата на Таковска, Кнез Милош и булеварот Крал Александар поради најавата дека во петок повторно ќе биде воведен полициски час за да се сузбие ширењето на коронавирусот. Граѓаните го запреа сообраќајот пред платото на Народното Собрание на Србија.

Граѓаните извикуваат „Вучиќ крадецу“, „Оставки“ и тропаат со тенџериња. На протестот се појави полицијата, а граѓаните наизменично ги пропуштаат возилата. Тие ги повикуваат студентите да се соберат пред собранието и сите оние кои се загрижени за иднината на Србија.

Прочитајте и...  Косово: Весели се опорави од коронавирусот

Насобраните ги повикуваат граѓаните да им се придружат и уште вечерва да се пробие полицискиот час. Група демонстраните кои влегоа во Собранието, околу 22.30 часот излегоа од холот. Полицијата ги тепала со пендреци граѓаните кои биле во холот и на сила се извадени надвор, 10 минути по влегувањето.

Граѓаните извикувале „Одете на Косово“.

 

Прочитај повеќе

Турски воени бродови се во борбена готовност крај брегот на Анталија

Слободен печат

Уште мандатот недоделен, чаршијата стокми две влади!

Соња Христовска-Угриновска

Канада смета дека одлуката на САД за царини за алуминиум е неприфатлива, најавуваат контрамерки

Слободен печат

Музичка вечер со Дуо „СолиПс” на „Охридско лето”

Слободен печат

Државната тужителка на Њујорк бара распуштање на Националната асоцијација за оружје

Слободен печат

Здравствените власти подготвена за полошо сценарио со Ковид-19 наесен, граѓаните мора да се свесни дека мерките треба да се почитуваат

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Трамп издаде наредби за забрана на трансакции со кинеските сопственици на „TikTok” и на „WeChat”

Слободен печат

Течат роковите за создавање нова влада, партиите преговараат за формирање на парламентарно мнозинство

Слободен печат

Променливо облачно време со сончеви периоди, попладне нестабилно со дожд и грмежи

Слободен печат

Курсна листа на НБРМ: Колкава е вредноста на еврото денеска?

Слободен печат

Франција: Маж од 300 килограми ќе го извлекуваат од неговиот дом за го оперираат во болница

МИА Агенција

Штипјани ослободени од сметките за градинка за изминатите пет месеци

Слободен печат