Хутите ќе ги прекинат нападите со дронови доколку Саудиска Арабија го направи истото

Лидерот на политичкиот совет на јеменските Хути рече дека групата е подготвена да ги прекине нападите со дронови на Саудиска Арабија и очекува истото да го направи и Ријад, објави „Спутник“, а пренесе „Б92“.

Бунтовниците од Јемен претходно преземаа одговорност за нападот врз саудиските нафтени постројки.

САД тврдат дека Иран го извел нападот на нафтените постројки во Саудиска Арабија, а Саудијците соопштија дека „Иран несомнено го спонзорирал нападот“, додека Техеран негира дека на било кој начин е вмешан во ситуацијата.

Прочитајте и...  Кај членови на едно семејство од 10 позитивни, само еден е со симптоми

Прочитај повеќе

Четворица обвинети за непочитување на полицискиот час во Битола

Слободен печат

Невладините организации ќе добијат од Владата 30 милиони денари

Слободен печат

„Бентли“ планира да отпушти илјада работници

Слободен печат

Влада: Денеска поднесени 114 кривични пријави за ширење на заразна болест

Слободен печат

Се огласи Грета за хаосот во Америка: Младата активистка го осуди расизмот!

Слободен печат

Шпанија ги отвара границите за туристи на 1 јули

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Германски неонацисти тренираат во воен камп во Русија- никој не може да им го забрани тоа

Слободен печат

Путин: Норникел ќе ја надомести целата штета предизвикана од излевањето на нафтата

Слободен печат

Безбедностата камера „улови“ воспитувачка која усмрти бебе кое плаче (ВИДЕО)

Слободен печат

Америка закрепнува: Вработеноста во САД во мај порасна за 2,5 милиони

Слободен печат

Бројот на потврдени случаи на инфекцијата со коронавирусот расте побрзо од кога било

Слободен печат

Нема заболени од Ковид-19 меѓу вработените во тетовските градинки

Слободен печат