ХЕРОЈОТ КОЈ ВО ВИКЕНДИЦА ЈА НАШОЛ МОНИКА: Му викнав на синот „дај ми пиштол“ иако го немавме, Малчанскиот бербер побегна низ прозор

Тој раскажал дека сосема случајно со синот одлучиле да поминат до викендицата која ја поседувале во ова село, а во која не живеел никој.

Емил Живиќ од Ниш, кој вчера во својата викендица во селото Пасјача го пронашол киднапираното девојче Моника Каримовиќ, за „Блиц“, изјавил дека се уште е под стрес поради се што се случило, но дека е пресреќен бидејќи девојчето е живо.

Тој раскажал дека сосема случајно со синот одлучиле да поминат до викендицата која ја поседувале во ова село, а во која не живеел никој.

– Поминувавме со синот и одлучивме да ја посетиме викендицата. Кога се доблуживме видов дека е отворена подрумската врата, па отидов до неа за да ја затворам. Веројатно монструмот на спратот во тој момент слушнал тропање. Син ми го виде од прозорецот, бидејќи тој веднаш се обидел да излезе од другата страна – раскажува Живиќ за Блиц.

Прочитајте и...  Во Словенија повторно ден со нула новозаразени

Како што тој раскажал, бил свесен дека мора брзо да се снајде и да импровизира.

– Му викнав на мојот син „дај ми пиштол!“ Иако немаме оружје, сепак морав да се снајдам. Тој човек веднаш истрча од другата страна на прозорецот, па преку тераса скокна на земја. Се најде очи во очи со мојот син“, ја опишува драматичната ситуација овој храбар маж.

Како што рекол тој, Нинослав Јовановиќ познат како Малчански бербер, веднаш побегнал преку ливадата во непознат правец.

– Тргнав по него за да видам во кој правец ќе се движи и повикав полиција – рекол Живиќ.

Тој за Блиц открил и дека не очекувал дека Јовановиќ со девојчето би можел да се крие во неговата викендица, бидејќи знаел дека потрагата се базила во селата околу Књажевац, кој бил одалечен на околу 40 километри од Пасјаќ.

Прочитајте и...  Отворена истрага против полицијата во САД, врз демонстрант фрлија солзавец (ВИДЕО)

Тој рекол и дека бил многу вознемирен поради целото тоа, но дека му станало полесно кога видел дека девојчето нема повреди по лицето.

– Беше бледа како и сега. Само ја погледнав во лицето, видов дека нема повреди и тогаш се израдував. Три пати се прекрстив во име на Бог – раскажува овој човек кој го спаси девојчето за српски Блиц.

Прочитај повеќе

Претпладне сончево, кон крајот на денот дожд

Слободен печат

Скопјани ги фати страв од коронавирусот (ВИДЕО)

Во Шпанија нови пет смртни случаи од коронавирус

Слободен печат

Огромните расходи на Франција се мерат во милијарди евра

Слободен печат

Официјалната обдукција потврди: Џорџ Флојд починал од срцев застој, имал многу модринки и исеченици

Слободен печат

Се зачади во косовското собрание: Претседателката ги опомена пратениците да не пушат на седница

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Мицкоски: Има зголемување на број на новоинфицирани, а никој не сноси одговорност

Слободен печат

Бар: Во протестите во САД постои надворешно мешетарење

МИА Агенција

Меркел: Убиството на Џорџ Флојд е многу страшно

Слободен печат

Ставот на републиканскиот сенатор за воена интервенција на протестите објавен во „Њујорк тајмс“ предизвика лавина реакции: Читателите не разликуваат вест од мислење

Слободен печат

Четворица пожарникари со две противпожарни возила гаснат пожар кај Росоман

Слободен печат

Меркел дефинитивно рече збогум: Најмоќната жена во Европа сепак заминува во пензија

Слободен печат