Хаос со партиципацијата: Уредбата задоцни, кој платил нема да му се врати!

На почетокот на епидемијата беше донесена Уредба за бесплатно лекување и дијагностицирање на ковид-19 за неосигурените лица, но тогаш надлежните не ги ослободија осигурените од плаќањето партиципација.

Одлуката за ослободување од плаќање партиципација на пациентите со ковид-19 не може да важи ретроактивно, како што беше наведено во соопштението на Владата викендов, објаснуваат од Министерството за здравство.

– Владата донесе Уредба со законска сила за примена на Законот за здравствено осигурување за време на вонредна состојба, според која сите осигуреници како и осигурениците на кои им се ускратени правата од задолжително здравствено осигурување, да можат во здравствените установи да користат здравствени услуги поврзани со дијагностицирањето и лекувањето од коронавирусот на товар на Фондот за здравствено осигурување, за времетраење на вонредната состојба и по престанок на траењето на вонредната состојба до 31.12.2020 година – велат од Министерството за здравство.

Прочитајте и...  Грчките демонстранти ја нападнаа полицијата, во тензична атмосфера донесен законот за јавни собири (ВИДЕО)

Оваа одлука, додаваат оттаму, не може да важи ретроактивно, односно оние што веќе платиле, немаат право парите да ги бараат назад.

– Одлуката за ослободување од партиципација важи откога е донесена па натаму – велат од МЗ.

Зошто оваа одлука ја носат дури сега, повеќе од два месеца откако е прогласена епидемија во државата, не кажуваат. На почетокот на епидемијата беше донесена Уредба на Законот за здравствено осигурување, со која право на бесплатно лекување и дијагностицирање на ковид-19 добиваат и неосигурените лица. Но, тогаш надлежните не ги ослободија осигурените од партиципација.

Владата, пак, викендов соопшти дека со дополнение на Уредбата со законска сила за примена на Законот за здравствено осигурување се предвидува ослободување од партиципација на осигурениците при користење на здравствените услуги поврзани со дијагностицирање и лекување на коронавирусот.

Прочитајте и...  Агенцијата за филм го поддржа објективното новинарство, но ќе се спротивстави на нарачаните медиумски хајки каде позадината е личен интерес

„За овие одредби се предвидува примена со повратно дејство од 26.2.2020 година, бидејќи е поповолно за граѓаните, а според членот 52 од Уставот на Република Северна Македонија“, се вели во соопштението, кое повеќе не е достапно на интернет-страницата на Владата.

По донесувањето на оваа одлука, имаше реакции дека таа не може да важи ретроактивно, бидејќи со тоа би се прекршил законот.

Инаку, „Слободен печат“ минатата недела побара одговор од Министерството за здравство дали пациентите со ковид-19 плаќаат партиципација, на што прво беше даден одговор дека плаќаат, а потоа дека не плаќаат, бидејќи како што тврдеа тогаш е донесена уредба за ослободување.

Прочитај повеќе

Заев на 24 Анализа: Заедно со порастот на платите ќе стимулираме и пораст на продуктивноста

Слободен печат

УНЕСКО жали поради одлуката на турските власти за Света Софија

Слободен печат

Спасовски: Правда е да не ве апсат со пиштол во уста како Љубе – и тоа никогаш повеќе нема да се случи!

Слободен печат

Шокантна снимка од ковид амбулантата во Крагуевац: Вака изгледаат по шестчасовна смена, работат со искинати чизми (ВИДЕО)

Слободен печат

Јанушев: Заев и СДСМ жестоко ќе паднат, Николовски бега од мене и не сака да се соочиме на дуел

Слободен печат

Лукаревска: Гласајте за бројот три, за повисоки пензии и плати, за развој и заедништво

Слободен печат

Остави Коментар

Прочитај повеќе

Нови протести во градовите низ Србија, новосаѓани тргнаа да го блокираат автопатот (ВИДЕО)

Слободен печат

Мицкоски: На 15-ти јули конечно ќе ја победиме сите заедно оваа ненародна и криминална власт предводена од СДСМ и Заев    

Слободен печат

Над 30.000 смртни случаи од Ковид-19 во Франција

МИА Агенција

Мицкоски: Ќе дадам сè од себе да ја сменам реалноста со штетните договори со Грција и Бугарија

Слободен печат

СЗО покрена кампања за откажување од пушењето

Слободен печат

Заев: Антикорупциска ќе врши проверка на имот, потекло на пари на судии, обвинители вклучително и на политичари

Слободен печат