Tag : лекување

Вести Ви Препорачуваме Македонија

Зошто во Македонија бројот на починати од ковид-19 урива рекорди? Високиот морталитет ќе се „лекува“ со ново упатство за лекување

Бројот на починати пациенти од ковид-19 урива рекорди, а завчера ја имавме и најголемата бројка на смртни случаи во еден ден, 15. Лекарите велат дека...
Вести Регион

Словенија: Нов случај на коронавирус кај пациент кој се лекувал од друга болест

Слободен печат
Здравствените власти во Словенија потврдија дека откриле нов случај на коронавирусот во општата болница во градот Јесенице, јави дописникот на МИА од Љубљана. Се работи...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Д-р Митов: Во Европа вирусот многу брзо се враќа доколку конците се испуштат од контрола (ВИДЕО)

Слободен печат
Имаше очекувања од релевантни експерти дека топлото време би ни помогнало. И тоа не беше лаички став. Но, се испостави дека тоа не е така....
Хроника

Предложено задолжително психијатриско лекување за скопјанец обвинет за убиство на сопствениот татко

Слободен печат
Надлежен јавен обвинител од Основното јавно обвинителство Скопје денеска до Основниот кривичен суд Скопје поднесе Предлог за изрекување мерка на безбедност – задолжително психијатриско лекување...
Вести Свет

Лекувањето на пациент со Ковид-19 во Кина чини меѓу 3.200 и 140.000 долари

Слободен печат
Кинеската Влада трошела во просек околу 23.000 јуани (околу 3.200 американски долари) за лекување на пациент од коронавирус со пневмонија, се наведува во „Белата книга”...
Вести Ви Препорачуваме Македонија

Хаос со партиципацијата: Уредбата задоцни, кој платил нема да му се врати!

Одлуката за ослободување од плаќање партиципација на пациентите со ковид-19 не може да важи ретроактивно, како што беше наведено во соопштението на Владата викендов, објаснуваат...
Вести Свет

Франција ја укина дозволата за лекување на пациенти со хидроксихлорокин

Слободен печат
Француската Влада ја поништи уредбата со која им се дозволува на лекарите во болниците да користат хидроксихлорокин за третман на пациенти кои имаат тешки форми...
Вести Регион

Албанија го забрани „лекувањето“ на хомосексуалците

Горан Наумовски
Албанските психолози забранија „терапетски разговори“ чија задача е да ја променат сексуалната ориентација на младите членови на ЛГБТИ заедницата, а овој чекор беше поздравен и...
Вести Регион

Италија го стави на располагање своето искуство со Ковид – 19

Слободен печат
Италијанските власти ги ставија на располагање своите оперативни инструкци за лекување на пациентите заразени со корона вирусот. Протоколите се преведени на сите јазици на земјите од регионот и сега...
Вести Свет Слајдер

ЕУ ќе го одобри лекот „ремдесивир“ за лекување на коронавирусот

Горан Наумовски
Откако американската Агенција за храна и лекови деновиве ја одобри употребата на лекот „ремдесивир“ за лекување на оние со тешка форма на КОВИД-19, следејќи го...