16 C
Скопје

Гутереш: Простување на долговите и на земјите во развој

Падот на цената на нафтата веќе ги оптовари земјите со средни примања.

Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш денеска упати апел на земјите во развој да се понуди простување на долговите поради пандемијата од коронавирус, а од ММФ побара да ја разгледа глобалната ликвидност со употреба на валута со специјално право на влечење (СДС).

СДР е пресметковна единица на ММФ, а ја претставува побарувачката на валути и се заснова на групата клучни меѓународни валути.

-Простувањето на долговите не може да биде ограничен на најнеразвиените земји, Мора да биде проширен и на сите земји во развој кои бараат одложување на отплатата на долгови поради губењето пристап до финансиските пазари, нагласува Гутереш.

Земјите во развој кои се веќе во проблеми поради зголемувањето на долговите сега се соочуваат со рекорден пад на глобалната економија, пад на цените на нафтата и  извозот на стока, и со слабеење на локалните валути.

Прочитајте и...  Скопјани со петиција против изградба на кули кај „Холидеј ин“

Падот на цената на нафтата веќе ги оптовари земјите со средни примања.

Групата 20, вклучувајќи ја и Кина и Парискиот клуб на кредитори, во април понуди да се суспендира билатералната отплата на долговите за 77 најсиромашни држави до крајот на годината. До сега само 22 земји побараа одложување на отплатата на долговите.

Германската канцеларка Ангела Меркел го поддржа апелот на Гутереш ММФ да ја разгледа употребата на СДР валутата.

Поврзани вести

ЕУ воведе санкции за официјални лица во Иран: Техеран одговори со прекинување на соработката

Слободен печат

Американската амбасада во Сараево нема да шпекулира за наводни изјави за територијални поделби

Слободен печат

Дачиќ: Не бев близок со семејството Милошевиќ, но не бев предавник

Слободен печат

77-годишен могилчанец уапсен откако им се заканувал на соселаните со пиштол

Слободен печат

Лукаревска: Најостро демантирам дека Дејан Смилевски имал каква било допирна точка со МојДДВ

Слободен печат

Рашковски вози џип вреден 74 илјади евра кој не фигурира во неговиот анкетен лист

Слободен печат

Остави Коментар