Tag : Гутереш

Вести Свет

Гутереш на Твитер: Ситуацијата во Либија е скандалозна

Слободен печат
Генералниот секретар на ОН Антонио Гутериш на својот профил на Твитер ја нарече актуелната ситуација во Либија „скандалозна”, пренесоа светските агенции. „Тоа што се случува...
Вести Свет

Гутереш е воздржан за мировниот план на Трамп

Слободен печат
Генералниот секретар на Обединетите нации Антонио Гутереш е посветен на поддршката кон Израел и Палестинците да постигнат мировен договор врз основа на резолуцијата на ОН,...
Вести Свет

Гутереш повика да се реагира неодложно и одлучно за Либија

Слободен печат
Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш денеска ја повика меѓународната заедница итно и решително да реагира со цел да се спречи граѓанска војна од големи...
Вести Свет Слајдер

Гутереш: Членките на ОН да ги избегнуваат двојните стандарди

Слободен печат
Земјите-членки на Советот за безбедност на Обединети нации треба да се воздржат од двојни стандарди и да не ги напуштаат основните принципи на светската организација...
Вести Свет

Гутереш бара дополнителни напори за спречување на војната во Персискиот залив

Слободен печат
Генералниот секретар на Обединетите нации Антонио Гутереш денеска побара дополнителни напори за да се спречи војната во Персискиот залив, јавија светските агенции. – Од своја...
Вести Свет Слајдер

Гутереш: Светот не може да си дозволи уште една војна

Слободен печат
Генералниот секретар на Обединетите Нации, Антонио Гутереш изрази загриженост поради зголемувањето на тензиите на Блискиот Исток. – Генералниот секретар доследно се заложи за намалување на...
Вести Свет

ГУТЕРЕШ СО НОВОГОДИШНА ПОРАКА: Младите се најголемата сила во решавање на глобалните проблеми

Слободен печат
Генералниот секретар на Обединетите нации Антонио Гутереш синоќа, во својата новогодишна честитка истакна дека светот во 2020 година влегува со нови судири и несигурност, посебно...
Вести Свет

Захарова: Гутереш ги затвора очите пред одбивањето на САД за издавање на визи за Русите

Слободен печат
Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш ги затвора очите пред одбивањето на САД да издаде визи за Русите вработени во ОН во Њујорк, изјави денеска...
Вести Свет

Папата Франциско и Гутереш апелираат за нуклеарно разоружување и верска толеранција

Слободен печат
Поглаварот Римокатоличката црква Папата Франциско и генералниот секретар на ОН, Антонио Гутереш, апелираа денеска за нуклеарно разоружување, заштита на животната средина и верска толеранција. Папата...
Вести Свет

Гутереш разочаран од резултатот од климатската конференција

Слободен печат
Генералниот секретар на ОН Антонио Гутереш изјави денеска дека е разочаран од исходот на Конференцијата за климатски промени на ООН (ЦОП25) и жали што е...