18.8 C
Скопје

Грета Тунберг продолжи да протестира пред парламентот на Шведска

После подолг период протести на Интернет, шведската активистка Грета Тунберг (Тунберг) се врати денес пред зградата на шведскиот парламент на уште еден протест против климатските промени во нејзината организација.

Заедно со неколку други демонстранти, Тунберг, со натпис „Удар на школска клима“ и маска на лицето се врати на местото каде што го започна штрајкот во Стокхолм, за што ги извести своите следбеници на Инстаграм.

– Денес се вративме пред парламентот и со оглед на тоа што пандемијата сè уште не е завршена, ќе останеме на фактот дека сме што е можно помалку и дека сè е во согласност со епидемиолошките мерки – напиша Тунберг на неа Инстаграм профил.

Поврзани вести

Рама и Мета ја поздравија одлуката на Холандија за Албанија да почне преговори со ЕУ

Слободен печат

ООН ги поздрави резултатите од средбата меѓу Бајден и Путин

Слободен печат

Шахпаска: Креираме законско решение кое ќе одговори на денешното современо време

Слободен Печат

СДСМ: Опозициската ВМРО-ДПМНЕ се уште е под палка на бегалецот од Будимпешта

Слободен Печат

Подеми и падови во односите на Путин со американските претседатели

Слободен печат

Паника во Рим: Пронајдена бомба во автомобил на три часа пред почетокот на натпреварот Италија – Швајцарија

Слободен печат

Остави Коментар